ANS žiada prehodnotiť zmluvy pre nemocnice na peniaze z plánu obnovy

Bratislava 2. augusta (TASR) - Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) žiada prehodnotiť zmluvy na dotáciu z plánu obnovy na modernizáciu nemocníc. Nesúhlasí s tým, aby nemocnice v prípade, že projekt nestihnú dokončiť do konca júna 2026, museli vracať všetky náklady. Národná implementačná a koordinačná autorita pre TASR reagovala, že išlo o požiadavku rezortu zdravotníctva.

"Žiadny iný rezort nemá v zmluve bod, že sa musí vracať 100 percent všetkých nákladov," skonštatoval šéf ANS Marián Petko. Poukázal na to, že podpisovanie zmlúv malo meškanie. "To nie je kvôli nám, ale kvôli rezortu a politikom," doplnil.

Nemocnice pri projektoch nad päť miliónov eur podpisovali podľa Petka zmluvy pod nátlakom. "Keby úspešní uchádzači nesúhlasili, tak dnes by žiadny plán obnovy v týchto nemocniciach realizovaný nebol," podotkol. Avizoval, že o prehodnotenie zmlúv bude ANS žiadať aj ďalšiu vládu.

Vzory zmlúv vypracúva Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA). Šéfka jeho komunikačného oddelenia Barbora Belovická vysvetlila, že vykonávatelia plánu obnovy, ktorým je aj ministerstvo zdravotníctva, na ich základe upravujú vzor zmluvy k danej výzve, zohľadňujúc špecifiká konkrétnej investície, výšku prostriedkov, časový harmonogram, identifikované riziká a ďalšie relevantné faktory.

"Plán obnovy v tejto súvislosti podmieňuje realizáciu projektov ich dokončením do 30. júna 2026, teda finálnym dátumom ukončenia realizácie plánu obnovy, ktorý je stanovený na európskej úrovni. Časť zmluvy, ktorá hovorí o vrátení prostriedkov, bola rozhodnutím bývalého vedenia ministerstva zdravotníctva, ktoré je vykonávateľom tejto investície plánu obnovy," uviedla Belovická pre TASR. Pripomenula, že zmluva bola prílohou výzvy, s ktorou sa žiadatelia mohli zoznámiť ešte pred prihlásením sa do nej.