Politické subjekty kandidujúce v predčasných parlamentných voľbách 2023


 • Logo_of_the_Democrats_(Slovakia).png

  Číslo kandidátnej listiny:

  22


  Demokrati

  Volebná líderka:

  Letanovska photo.jpeg
  Andrea Letanovská

  Andrea Letanovská (1969, Bratislava). Pracuje ako primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave, vyučuje na Slovenskej zdravotníckej univerzite a LF UK v Bratislave. Poslankyňou NR SR bola...

  Strana Demokrati vznikla na platforme strany SPOLU – občianska demokracia, ktorú v januári 2018 založili Miroslav Beblavý s Jozefom Mihálom ako stredovú, proeurópsku a zelenú politickú stranu. Od septembra 2021 stranu viedol Miroslav Kollár.

  Viac o Demokrati

  Sociálne siete:

 • Logo_of_the_Voice_–_Social_Democracy.svg.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  17


  HLAS-sd

  Volebný líder:

  peter pellegrini.jpeg
  Peter Pellegrini

  Peter Pellegrini (1975, Banská Bystrica). Po odstúpení Roberta Fica v dôsledku verejných protestov po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa stal predsedom vlády SR (3/2018 - 3/2020), následne pôsobil...

  Strana HLAS – sociálna demokracia (HLAS-sd) sa profiluje ako sociálno-demokratická politická strana, ktorá chce byť hlasom pracujúcich, slabších, chorých, všetkých, ktorí potrebujú pomoc, mladých rodín aj seniorov a tiež hlasom všetkých slovenských regiónov.

  Viac o HLAS-sd

  Sociálne siete:

 • Karma logo.jpeg

  Číslo kandidátnej listiny:

  24


  Karma

  Volebná líderka:

  adriana-szaboova_karma.jpeg
  Adriana Szabóová

  Adriana Szaboová (1966, Humenné), volebná líderka strany. Ondrej Janíček (1969, Trenčín) zakladajúci člen strany Karma, ktorý o sebe na webe píše, že viac ako 22 rokov svojho života bojoval proti...

  Strana Karma bola zaregistrovaná v máji 2023 a sľubuje poskytnúť alternatívu k súčasným politickým stranám. Plánuje sa zamerať na boj proti korupcii a za spravodlivosť. Usilovať sa chce o vytvorenie spravodlivej a transparentnej politickej klímy na Slovensku.

  Viac o Karma

  Sociálne siete:

 • KDH_Logo.svg.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  23


  KDH

  Volebný líder:

  milan majersky.jpeg
  Milan Majerský

  Milan Majerský (1971, Levoča). Od roku 2020 je predsedom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Predtým pôsobil ako regionálny politik, najprv ako mestský poslanec a neskôr ako primátor Levoče (2014-17), od roku 2017...

  Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je stredopravá kresťanskodemokratická politická strana, ktorá vo svojich stanovách sa deklaruje za hnutie konzervatívne a demokratické, usilujúce sa o uplatnenie kresťanských a konzervatívnych hodnôt v politickom živote spoločnosti, štátu a medzinárodného spoločenstva. V zahraničnopolitických otázkach sa KDH už od 90. rokov 20. storočia profiluje ako pro-európska a euroatlantická strana, podporujúca zapojenie Slovenska v EÚ a NATO, a naopak kritizujúca nedemokratické režimy vrátane Ruska a Číny.

  Viac o KDH

  Sociálne siete:

 • logo_color_bezokraja-2048x2048.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  5


  Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia, Za ľudí

  Volebná líderka:

  erika-jurinova_olano.jpeg
  Erika Jurinová

  Erika Jurinová (1971, Trstená). V rokoch 2010-18 bola poslankyňou NR SR za strany SaS (2010) a OĽaNO (2012 a 2016). Spolu s Igorom Matovičom (a ďalsími dvoma kolegami) bola zakladajúcou...

  OĽaNO A PRIATELIA: OBYČAJNÍ ĽUDIA (OĽaNO), NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI (NEKA), NOVA, SLOBODNÍ A ZODPOVEDNÍ, PAČIVALE ROMA, MAGYAR SZÍVEK (skratka OĽaNO a priatelia) je slovenské politické hnutie, ktoré bolo pod názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zaregistrované v novembri 2011, pričom jeho predsedom je od jeho vzniku bývalý podnikateľ a v súčasnosti poslanec NR SR Igor Matovič.

  Viac o Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia, Za ľudí

  Sociálne siete:

 • Kotleba-ĽSNS_New_Logo.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  21

  Kotlebovci - ĽSNS

  Volebný líder:

  Marek Kotleba.jpeg
  Marek Kotleba

  Marek Kotleba (1987, Banská Bystrica) je volebný líder kandidátky Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Pôsobí ako podpredseda strany, predsedom je jeho brat Marian Kotleba. Pôsobil ako športový tréner, po...

  Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) je krajne pravicová nacionalistická mimoparlamentná politická strana, ktorú zaregistrovali v roku 2000. Predsedom ĽSNS je Marian Kotleba, exposlanec NR SR a bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

  Viac o Kotlebovci - ĽSNS

 • KSS.jpeg

  Číslo kandidátnej listiny:

  6


  KSS

  Volebný líder:

  Hrdlicka.jpeg
  Jozef Hrdlička

  Jozef Hrdlička (1977, Žilina). Pôsobí ako historik. V období 2002-06 bol poslancom NR SR za KSS a od novembra 2006 je predsedom Komunistickej strany Slovenska (KSS).

  Komunistická strana Slovenska (KSS), je krajne ľavicová politická strana. Nie je právnym, ale považuje sa za ideového nástupcu Komunistickej strany Slovenska (1948), ktorá na Slovensku pôsobila ako organizačná zložka Komunistickej strany Česko-Slovenska.

  Viac o KSS

  Sociálne siete:

 • magyar-forum_logo-3.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  7


  Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS

  Volebný líder:

  zsolt-simon_mf_dennik-n.jpg
  Zsolt Simon

  Zsolt Simon (1970, Rimavská Sobota). V roku 1999 vstúpil do Strany maďarskej koalície. V druhej vláde Mikuláša Dzurindu pôsobil ako minister pôdohospodárstva (10/2002 - 7/2006). V roku 2009 bol jedným...

  Maďarské fórum (Magyar Fórum) je slovenská politická strana, ktorú vo februári 2019 založil bývalý minister a politik SMK-MKP a Most-Híd Zsolt Simon. V roku 2016 vystúpil (ako jediný) zo strany Most-Híd kvôli jej vstupu do vládnej koalície so stranami SMER–sd a SNS.

  Viac o Maďarské fórum, ODS, Za regióny, Rómska koalícia, DS

  Sociálne siete:

 • MODRÍ_–_Európske_Slovensko_logo.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  9


  Modrí, Most-Híd

  Volebný líder:

  mikulas dzurinda.jpeg
  Mikuláš Dzurinda

  Mikuláš Dzurinda (1955, Spišský Štvrtok). Do slovenskej politiky vstúpil ako jeden zo zakladajúcich členov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Pred parlamentnými voľbami 1998 sa Mikuláš Dzurinda stal predsedom a volebným lídrom Slovenskej...

  Modrí, Most – Híd je mimoparlamentná stredopravá politická strana, zaregistrovaná v máji 2023, ktorú po neúspechu projektu Modrá koalícia (dnes Demokrati) založil dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda (1998-2006, na čele SDK a neskôr SDKÚ).

  Viac o Modrí, Most-Híd

  Sociálne siete:

 • MySlovensko.jpeg

  Číslo kandidátnej listiny:

  14


  MySlovensko

  Volebný líder:

  Panenka.jpeg
  Štefan Panenka

  Štefan Panenka (1975, Bratislava). Podnikateľ a manažér so skúsenosťami v bankovníctve, finančníctve a startupoch a volebným lídrom strany (politického startupu) MySlovensko.

  Strana MySlovensko na svojom webe deklaruje, že ide o prvý politický startup zameraný na získanie podpory čo najväčšieho počtu občanov Slovenska, ktorého cieľom je umožniť priame hlasovanie občanov o dôležitých politických otázkach prostredníctvom aplikácie.

  Viac o MySlovensko

  Sociálne siete:

 • Pirati logo.jpeg

  Číslo kandidátnej listiny:

  1


  Pirátska strana - Slovensko

  Volebná líderka:

  Subova.jpg
  Zuzana Šubová

  Zuzana Šubová (1969, Bratislava). Bývalá podpredsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv, pracovala na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako aj na Ministerstve životného prostredia SR, tiež bývala riaditeľka Sekcie prevencie...

  Pirátska strana – Slovensko, v rokoch 2010-15 ako Náš kraj, v roku 2015 SME RODINA, v rokoch 2015-2018 Váš kraj a v rokoch 2018-19 Korektúra – Andrej Hryc, je mimoparlamentná politická strana, ktorú bola zaregistrovaná v roku 2010 (pod názvom Náš kraj), pričom pod súčasným názvom existuje od roku 2019.

  Viac o Pirátska strana - Slovensko

  Sociálne siete:

 • Princip logo.jpeg

  Číslo kandidátnej listiny:

  2


  Princíp

  Volebný líder:

  Gena.jpeg
  Atila Géňa

  Atila Géňa (1978, Žehňa). V roku 2022 bol zvolený za starosta obce Žehna (PO) a v decembri toho istého roku, po odstúpení Džemala Kodraziho, aj predsedom strany Princíp.

  Princíp, v rokoch 2010-16 ako Strana rómskej únie na Slovensku (SRÚ), v rokoch 2016-19 Šport do Košíc a na Východ (ŠKV), v rokoch 2019-2021 Morálny princíp Slovenska (MPS), je politická strana pôsobiaca primárne na východnom Slovensku.

  Viac o Princíp

  Sociálne siete:

 • cropped-favicon-1.webp

  Číslo kandidátnej listiny:

  3


  Progresívne Slovensko

  Volebný líder:

  michal simecka.jpeg
  Michal Šimečka

  Michal Šimečka (1977, Bratislava). Je zakladajúcim členom a od mája 2022 predsedom centristicko-liberálnej strany Progresívne Slovensko (PS). Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2019 bol lídrom kandidátky koalície...

  Progresívne Slovensko (PS) je politické hnutie, ktoré bolo zaregistrované v novembri 2017 a ktorého cieľom je prezentovať progresívne riešenia spoločenských problémov a spájať rovnako zmýšľajúcich ľudí. Na európskej úrovni je hnutie od novembra 2018 súčasťou európskej frakcie liberálov ALDE.

  Viac o Progresívne Slovensko

  Sociálne siete:

 • republika-farebne-PNG.png

  Číslo kandidátnej listiny:

  25


  Republika

  Volebný líder:

  uhrik.jpeg
  Milan Uhrík

  Milan Uhrík (1984, Nové Zámky). V minulosti IT manažér a vývojár, bývalý riaditeľ úradu Banskobystrického samosprávneho kraja pod vedením Mariana Kotlebu (ĽSNS). Od roku 2019 poslanec Európskeho parlamentu (EP) zvolený...

  Strana Republika, ako národnokonzervatívne a nacionalistické politcké zoskupenie funguje v tejto podobe od marca 2021 keď skupina poslancov NR SR odišla z krajne pravicovej politickej strany Kotlebovci-ĽSNS (ĽSNS) Národnej rady SR Kotlebovci-ĽSNS, a pod vedením Milana Uhríka, poslanca Európskeho parlamentu zvoleného v roku 2019 za ĽSNS premenovala dovtedajšiu stranu Hlas ľudu.

  Viac o Republika

  Sociálne siete: