Logo_of_the_Democrats_(Slovakia).png

Číslo kandidátnej listiny:

22


Sociálne siete

Demokrati

Strana Demokrati vznikla na platforme strany SPOLU – občianska demokracia, ktorú v januári 2018 založili Miroslav Beblavý s Jozefom Mihálom ako stredovú, proeurópsku a zelenú politickú stranu. Od septembra 2021 stranu viedol Miroslav Kollár.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 sa v koalícii s Progresívnym Slovenskom (PS) umiestnila na 1. mieste so ziskom 20,11 % hlasov. SPOLU má v súčasnosti jedného europoslanca, Vladimíra Bilčíka. No v parlamentných voľbách 2020 sa v koalícii s PS sa strana tesne nedostala do NR SR (získali 6,96% oproti minimálne 7%). V komunálnych voľbách v roku 2022 získalo SPOLU 102 poslaneckých a 4 starostovské posty.

Na začiatku roku 2023 sa strana premenovala na Modrú Koalíciu s ambíciou pôsobiť ako strana spájajúca pravicový politický blok. Po odchode platformy Modrí, vedenej Mikulášom Dzurindom, do  strany v marci vstúpil bývalý premiér Eduard Heger aj s viacerými poslancami a ministrami OĽaNO. V júni sa Volebnou líderkou strany sa v júni stala podpredsedníčka strany Andrea Letanovská.

Volebná líderka:

Letanovska photo.jpeg
Andrea Letanovská

Andrea Letanovská (1969, Bratislava). Pracuje ako primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave, vyučuje na Slovenskej zdravotníckej univerzite a LF UK v Bratislave. Poslankyňou NR SR bola...

Účasť strany Demokrati vo voľbách:

Voľby Dátum Číslo kandidátnej listiny
Predčasné parlamentné voľby 2023

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30.9.2023.

30. 09. 2023
22