Demokrati chcú, aby NRSR odmietla konšpirácie a podporila vyšetrovateľov

Bratislava 18. augusta (TASR) - Ak sa v pondelok (21. 8.) otvorí mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR týkajúce sa zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), nezaradení poslanci zo strany Demokrati chcú predložiť iné uznesenie, ako navrhuje Smer-SD. Docieliť chcú, aby parlament konštatoval, že žiaden prevrat sa nedeje, odsúdil konšpirácie a vyjadril podporu vyšetrovateľom. Demokrati o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.

Svojím uznesením tiež chcú dosiahnuť, aby parlament okrem iného požiadal vládu o prípravu reformy prokuratúry. Rokovať o ňom a spoločnom postupe chceli s SaS, hnutím OĽANO a priatelia a s Progresívnym Slovenskom. Ich zástupcovia však neprišli na rokovanie. Demokrati tvrdia, že prijatím uznesenia z dielne Smeru-SD by parlament vládu zaviazal, aby zasiahla do vyšetrovaní a práce polície.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Smer-SD následne inicioval mimoriadnu schôdzu, uznesením chce docieliť odvolanie Štefana Hamrana z vedenia polície. Žiada prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby poslancom vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie chodu ústavných orgánov. Podporu schôdzi avizovali poslanci z Hlasu-SD, Republiky, ĽSNS aj zo Sme rodina.

K situácii v piatok zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér Ľudovít Ódor deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a že chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor potom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.