NRSR: Demokrati chcú iniciovať mimoriadnu schôdzu k zahraničnej politike SR

Bratislava 4. septembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Demokrati chcú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze k téme zahraničnopolitického ukotvenia a smerovania Slovenska. Žiadajú, aby parlament prijal uznesenie, ktorým jasne zadefinuje, kam zahraničnopoliticky a bezpečnostne patríme a koho považujeme za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Demokrati pripomínajú, že našou bezpečnostnou zárukou je členstvo SR v EÚ a NATO.

Na zvolanie schôdze je potrebné vyzbierať aspoň 30 podpisov od poslancov. Demokrati sa chcú dohodnúť na spoločnom postupe so stranami, s ktorými majú zhodu v zahraničnopolitickom smerovaní. Exminister obrany a podpredseda Demokratov Jaroslav Naď na pondelkovej tlačovej konferencii zdôraznil, že nie je možné byť neutrálnym. Dodal, že Slovensko má vďaka členstvu v NATO jasné bezpečnostné a obranné garancie a voči členstvu v NATO a EÚ neexistuje žiadna alternatíva.

Naď zároveň kritizoval šéfa Smeru-SD Roberta Fica za vyjadrenia k téme nelegálnej migrácie. Exminister tvrdí, že štát má situáciu pod kontrolou a musíme si zvyknúť, že migranti sem budú prúdiť aj niekoľko rokov. "Vždy v lete budú prichádzať utečenci, v zime je ich menej, to je realita," dodal s tým, že v tejto oblasti nebude hrať hru Fica. Jediná možnosť, ako znížiť počet migrantov, je podľa Naďa ochrana vonkajšej hranice schengenského priestoru.

Mimoriadnu schôdzu NR SR chce iniciovať aj Smer-SD. Zaoberať sa chce témou nelegálnej migrácie. Smer-SD kritizuje situáciu v južných okresoch Slovenska. Obáva sa, že počet nelegálnych migrantov môže na Slovensku stúpať.

Predseda Demokratov Eduard Heger tiež informoval, že jeho poslanci podporia otvorenie mimoriadnych rokovaní NR SR k témam novelizácie Trestného zákona a stabilizácie pediatrov.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.