Demokrati: Národ, ktorý na svoju históriu zabudne, je odkázaný ju prežiť znova

Bratislava 21. augusta (TASR) - Je nevyhnutné pripomínať si historické udalosti. Národ, ktorý na svoju históriu zabudne, je odkázaný ju prežiť znova. Pri príležitosti 55. výročia okupácie vtedajšieho Československa vojskami Varšavskej zmluvy to vyhlásil predseda mimoparlamentnej strany Demokrati Eduard Heger.

"Nikdy nezabudnime na časy, keď sa nám po uliciach premávali tanky a z korby auta na nás mierili vojaci so samopalmi. Vážme si, že Slovensko je dnes súčasťou medzinárodného spoločenstva, ktoré garantuje našu slobodu a bezpečnosť," zdôraznil Heger.

Strana pripomína, že aj v 21. storočí je vidieť, že žiť slobodu, demokraciu a mier nie je samozrejmosť. Útoky na tieto hodnoty zažíva napríklad Ukrajina, objavujú sa však aj medzi politickými predstaviteľmi na Slovensku. Aj v súčasnosti existujú politické sily, ktoré chcú Slovensko mentálne vrátiť pred rok 1968. Strana dôrazne odmieta návrat normalizačných dôb.

Podľa podpredsedu strany Jaroslava Naďa sa význam udalosti z augusta 1968 stáva obeťou prekrúcania a prispôsobovania politickým záujmom. "Niektorí, najmä z extrémistického spektra, sa snažia presvedčiť, že okupant bol spojenec a že tí ozajstní, dnešní spojenci, sú okupanti. Je to však naopak, a preto o tom budeme hovoriť," podotkol Naď.

Podľa strany netreba zabúdať na to, že komunistický režim vzal Slovensku možnosť byť súčasťou vyspelej Európy oveľa skôr. Ľuďom zobral nielen slobodu voliť, ale slobodu rozhodnúť sa, ako prežijú svoj život. Pripomína, že komunistický režim bol zločinecký režim, a to nielen preto, lebo o tom rozhodol súd.