E. Heger: Výkon spravodlivosti nie je žiadny prevrat (2)

Bratislava 17. augusta (TASR) - Výkon spravodlivosti nie je žiadny prevrat, vyhlásil v stanovisku bývalý premiér a líder mimoparlamentnej strany Demokrati Eduard Heger. Reagoval tak na slová predsedu Smeru-SD Roberta Fica po štvrtkovom zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Hegerovi poslanci zároveň vyzvali ostatné "demokratické strany", aby sa dohodli na spoločnom postupe pri mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorú v tejto súvislosti inicioval Smer-SD.

"Nechajme políciu konať. Spravodlivosť patrí do rúk orgánov činných v trestnom konaní, nechajme, nech súdy rozhodnú. Lebo takto to má fungovať v právnom štáte a my chceme, aby Slovensko bolo právny štát," uviedol Heger na sociálnej sieti.

Heger obvinil Fica z vybudovania "monštruózneho korupčného systému" a podotkol, že prepojenia každý deň viac a viac smerujú k nemu. "Vieme, čo by sa stalo, keby ste sa dostali k moci. Všetko by ste zastavili, zrušili a zničili. Len preto, aby ste boli vy a vaši nominanti beztrestní," uviedol.

Nezaradení poslanci z Hegerovej strany sa chcú s ostatnými stranami dohodnúť na postupe pri mimoriadnej schôdzi. Konať by sa mala v piatok (18. 8.) o 11.00 h v parlamente. "Spravodlivosť a demokracia je pod útokom, preto je čas, aby demokratické strany niečo na obranu spravodlivosti spravili. Prvý súboj bude v parlamente, nesmieme nechať Fica robiť si s našou spoločnosťou, čo chce," uviedla strana. Pozvánku poslala zástupcom Progresívneho Slovenska, SaS a hnutiu OĽANO a priatelia.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Medzi nimi podnikateľa Petra K., bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P., príslušníka SIS Michala A., bývalého príslušníka NAKA Jána K. a bývalého príslušníka SIS Martina C. Obvinenie sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov či navodzovať dojem o manipulácii výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví. Prezidentka vyzvala premiéra, aby zvolal v tejto súvislosti bezpečnostnú radu.

UPOZORNENIE: Správa bola doplnená v 1. odseku, rozšírená o 4. odsek a aktualizovaná v poslednom odseku.