KSS.jpeg

Číslo kandidátnej listiny:

16


Sociálne siete

KSS

Komunistická strana Slovenska (KSS), je krajne ľavicová politická strana. Nie je právnym, ale považuje sa za ideového nástupcu Komunistickej strany Slovenska (1948), ktorá na Slovensku pôsobila ako organizačná zložka Komunistickej strany Česko-Slovenska.

V roku 1990 transformáciou z KSS, časťou jej reformne orientovaných členov vznikla Strana demokratickej ľavice (SDĽ). No v roku 1991 bola zaregistrovaná KSS a v tom istom roku sa konal ustanovujúci zjazd. Navyše, Komunistická strana Slovenska - 91 (KSS-91), Zväz komunistov Slovenska (ZKS) boli komunistické politické strany, ktoré v roku 1991 vznikli ako reakcia ortodoxných komunistov na transformáciu KSS na SDĽ a v roku 1992 sa zlúčili do súčasnej KSS. (SDĽ zanikla ku koncu roku 2004 po neúspechu v parlamentných voľbách 2002 a rozpade strany na viacero subjektov zlúčením so stranou SMER - sociálna demokracia).

V NR SR bola KSS zastúpená jedno volebné obdobie (2002 – 2006), keď sa do parlementu dostala so ziskom 6,32% (získala 11 mandátov). Po neúspechu vo voľbách rezignovalo 23. júna 2006 vedenie strany na čele s predsedom Jozefom Ševcom.

Za nového predsedu bol na VI. zjazde 25. novembra 2006 zvolený Jozef Hrdlička, ktorý stranu viedol do predčasných parlamentných volieb 2023 - strana získala 0,33%.

Lídrom kandidátky vo voľbách do EP je Ján Chalabala.

Volebný líder:

kss_jan-chalabala.png
Ján Chalabala

Ján Chalabala (1980, Modra). Vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 kandidoval za stranu VZDOR – strana práce (strana kandidovala spoločne s KSS). Strana sa začiatkom roku 2022 spojili so stranou...

Účasť strany KSS vo voľbách:

Voľby Dátum Číslo kandidátnej listiny
Voľby do Európskeho parlamentu (EP)

Voľby do Európskeho parlamentu 2024

08. 06. 2024
16
Predčasné parlamentné voľby 2023

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30.9.2023.

30. 09. 2023
6
InfoVolby.sk

VoľbyEP24: KSS sa v europarlamnete chce zasadiť o Európu bez vojny

Bratislava 27. mája (TASR) - Európa bez vojny s rovnoprávnymi a suverénnymi štátmi Európskej únie (EÚ), ktorá bude presadzovať sociálnu spravodlivosť a udržateľný ekonomický program, umožňujúci aj obnovu výkonnosti slovenského poľnohospodárstva na úroveň jeho schopnosti zaistiť potravinovú sebestačnosť v kľúčových komoditách. To sú jedny z cieľov Komunistickej strany Slovenska (KSS), s ktorými sa uchádza o hlas voličov v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Rozhovor s predsedom KSS Jozefom Hrdličkom je súčasťou série rozhovorov s politickými subjektmi, ktoré kandidujú vo voľbách do Európskeho parlamentu.

InfoVolby.sk
Agentúrne správy

Voľby24: KSS odporúča v druhom kole prezidentských volieb P. Pellegriniho

Bratislava 28. marca (TASR) - Komunistická strana Slovenska (KSS) odporúča v druhom kole prezidentských volieb svojim voličom spomedzi kandidátov Petra Pellegriniho. Stanovisko TASR poskytol predseda strany Jozef Hrdlička. Strana apelovala na účasť vo voľbách. Podčiarkla, že priama voľba prezidenta je pre voličov najvyšším stupňom demokratického rozhodnutia o reprezentantovi krajiny na medzinárodnom fóre.

InfoVolby.sk
Agentúrne správy

Voľby23: KSS: Štát sa musí snažiť prevziať kontrolu v strategických podnikoch

Bratislava 14. septembra (TASR) - Prevzatie strategických podnikov plne do rúk štátu, obnovenie zmlúv s Ruskou federáciou na dodávky energetických surovín i vystúpenie z NATO patria medzi ciele, ktoré by v prípade vedenia štátu realizovala Komunistická strana Slovenska (KSS). "Riešenie súčasnej katastrofálnej spoločensko-politickej situácie na Slovensku si objektívne vyžaduje systematický, komplexný prístup," upozornil v rozhovore pre TASR predseda KSS Jozef Hrdlička. TASR prináša anketové rozhovory s kandidujúcimi politickými subjektmi ako súčasť seriálu k predčasným parlamentným voľbám.