republika-farebne-PNG.png

Číslo kandidátnej listiny:

25


Sociálne siete

Republika

Strana Republika, ako národnokonzervatívne a nacionalistické politcké zoskupenie funguje v tejto podobe od marca 2021 keď skupina poslancov NR SR odišla z krajne pravicovej politickej strany Kotlebovci-ĽSNS (ĽSNS) Národnej rady SR Kotlebovci-ĽSNS, a pod vedením Milana Uhríka, poslanca Európskeho parlamentu zvoleného v roku 2019 za ĽSNS premenovala dovtedajšiu stranu Hlas ľudu.

Stranu založil ešte v roku 2002 bývalý politik HZDS a neskorší slovenský prezident Ivan Gašparovič ako Hnutie za demokraciu (skratka HZD, do roku 2018), pričom v rokoch 2006 – 2018 strana vykazovala pasivitu, až kým ju v roku 2018 prevzal a premenoval poslanec NR SR Peter Marček (do 2021 ako Hlas ľudu).

Vzhľadom k pandemickej situácii sa tak vyhli povinnosti vyzbierať 10 tisíc podpisov pri registrácii novej politickej strany.

Pri prevzatí strany jej predseda Milan Uhrík vyhlásil, že Republika nebude klonom ĽSNS, ale viacerí komentátori poukazujú na personálna kontinuitu medzi ĽSNS a zakladajúcimi členmi Republiky, keďže okrem predsedu Uhríka aj všetci podpredsedovia (Milan Mazurek, Miroslav Suja a Ondrej Ďurica) figurovali vo vedení ĽSNS.

Volebný líder:

uhrik.jpeg
Milan Uhrík

Milan Uhrík (1984, Nové Zámky). V minulosti IT manažér a vývojár, bývalý riaditeľ úradu Banskobystrického samosprávneho kraja pod vedením Mariana Kotlebu (ĽSNS). Od roku 2019 poslanec Európskeho parlamentu (EP) zvolený...

Účasť strany Republika vo voľbách:

Voľby Dátum Číslo kandidátnej listiny
Predčasné parlamentné voľby 2023

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30.9.2023.

30. 09. 2023
25