VoľbyEP24: Uhrík: EÚ už krízy ani nerieši, len preklápa jednu do druhej

Bratislava 18. mája (TASR) - Posledných 25 rokov vládnu v Európskej únii (EÚ) kresťanskí demokrati, socialisti a najnovšie aj liberáli a výsledkom je, že sa únia potáca od krízy ku kríze. V TASR TV to v stredu (15.5.) povedal predseda hnutia Republika a europoslanec Milan Uhrík.

Len za posledných niekoľko rokov podľa neho EÚ prešla hospodárskou, pandemickou, energetickou a najnovšie aj bezpečnostnou krízou. "Už sa krízy ani neriešia, len sa preklápajú jedna do druhej. To je výsledok 25-ročného vládnutia troch frakcií, na ktoré sa odvoláva pán Ódor," reagoval Uhrík na slová lídra eurokandidátky Progresívneho Slovenska Ľudovíta Ódora, podľa ktorého chce PS na reálne ovplyvňovanie európskej politiky využiť príslušnosť k jednej z troch veľkých politických rodín v Európskom parlamente.

Podľa Uhríka je problémom práve dominancia týchto troch politických síl v EP. "To je vec, ktorú chceme zmeniť. Uvedomujeme si, že sami zo Slovenska to nespravíme, potrebujeme partnerov," povedal. Ako europoslanec má podľa vlastných slov široké kontakty na národne orientované sily v rôznych členských štátoch únie. "Po voľbách chceme v EP vytvoriť veľkú spoločnú vlasteneckú skupinu," tvrdí. Politický vplyv tejto skupiny bude podľa Uhríka závisieť od účasti voličov v celej Európskej únii.

Uhrík odmieta, že by národne orientované strany boli pre budúcnosť únie hrozbou. "Chceme v rámci európskej spolupráce suverénnych národov podporovať hospodársku spoluprácu, ale nie politickú šikanu," doplnil Uhrík. Kresťanskí demokrati, socialisti a liberáli podľa neho nehlasujú v EP vždy rovnako a ak by ich pohodlnú väčšinu naštrbil silnejší národný tábor, hlasovania by sa mohli vyvíjať iným smerom.

Za príklad toho, ako môže európska politika poškodzovať Slovensko, považuje Uhrík migračný pakt. "Je absolútne neakceptovateľný. A je na ňom pekne vidno, ako by to vyzeralo so Slovenskom v Európskej únii, ak by sme stratili právo veta aj v bezpečnostnej a zahraničnej politike," vyhlásil Uhrík. Republika podľa neho odmieta migračnú politiku EÚ, nesúhlasí s Green Deal, lebo podľa nich poškodzuje konkurencieschopnosť poľnohospodárstva a priemyslu a podporuje čím skoršie začatie mierových rokovaní na Ukrajine.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.