Kotleba-ĽSNS_New_Logo.png

Číslo kandidátnej listiny:

21

Kotlebovci - ĽSNS

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) je krajne pravicová nacionalistická mimoparlamentná politická strana, ktorú zaregistrovali v roku 2000. Predsedom ĽSNS je Marian Kotleba, exposlanec NR SR a bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

V parlamentných voľbách v rokoch 2010 a 2012 sa strana nedostala do parlamentu, keď neprekročila 2% (podobne to bolo aj vo voľbách do Európskeho parlementu 2014).

V roku 2013 bol Marian Kotleba zvolený za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (v roku 2017 post neobháji). Napriek predvolebnej kritike nepotizmu začal po porážke dovtedajšieho župana Vladimíra Maňku (SMER-SD) rozdávať krajské miesta spriazneným osobám, dokonca rodine. Štát následne (2015) Banskobystrickému kraju pre Kotlebovo netransparentné riadenie kraju zablokoval čerpanie eurofondov.

Vo voľbách 2016 sa dostala prvýkrát do parlamentu s 8,04% platných hlasov (14 mandátov).

V roku 2017 podala Generálna prokuratúra návrh na rozpustenie ĽSNS na Najvyšší súd z dôvodu jej extrémistických politických postojov, fašistických tendencií a programu a činnosti strany smerujúcim k porušovaniu Ústavy SR, zákonov a odstráneniu súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. Najvyšší súd Slovenskej republiky návrh generálneho prokurátora v roku 2019 (29. apríl) zamietol s odôvodnením, že sa nepodarilo dokázať rozpor so zákonom, ktorý by zakladal dôvody na jej rozpustenie.

Neskôr v roku 2019 (3. september) Najvyšší súd SR uznal Milana Mazureka, poslanca NR SR za ĽSNS, vinným z úmyselného trestného činu hanobenia rasy, národa a presvedčenia (§423 Trestného zákona), a potvrdil tak rozsudok Špecializovaného trestného súdu z apríla 2018. Súd mu udelil pokutu 10 tisíc € a polročnú podmienku. Milan Mazurek sa v októbri 2016 v rádiu Frontinus hanlivo sa vyjadroval na adresu Rómov (Rádio Frontinus za rozhovor dostalo od licenčnej Rady pre vysielanie a retransmisiu pokutu vo výške 15 tisíc EUR). Mazurek automaticky stratil poslanecký mandát, stal sa tak prvým poslancom NR SR, ktorý stratil mandát v dôsledku rozhodnutia súdu.

V parlamentných voľbách v roku 2020, keď získala 7,97% platných hlasov (17 mandátov). V roku 2021 kvôli nezhodám vo vedení strany z ĽSNS odišla skupina poslancov Národnej rady SR, ktorí si neskôr založili stranu Republika (na čele s Milanom Uhríkom, poslancom Európskeho parlamentu, zvolenom v roku 2019 za ĽSNS). 

V roku 2022 (5. apríl) Najvyšší súd SR uznal poslanca NR SR a predsedu strany Mariana Kotlebu vinným z úmyselného trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu práv a slobôd (§422 Trestného zákona). Kotlebu odsúdili na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou - zmenil tak pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu z októbra 2020, ktorý ho uznal vinným z podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd (§421 Trestného zákona) a odsúdil na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. Marian Kotleba v roku 2017 odovzdal trom rodinám šeky na 1488 eur, v rámci charitatívnej akcie v Banskej Bystrici, konanej v deň výročia vojnového slovenského štátu.

Marian Kotleba automaticky stratil poslanecký mandát, stal sa tak druhým poslancom NR SR (opäť z ĽSNS), ktorý stratil mandát v dôsledku rozhodnutia súdu.

V parlamentných voľbách 2023 je na čele kandidátky Marek Kotleba, brat odsúdeného Mariana Kotlebu.

Volebný líder:

Marek Kotleba.jpeg
Marek Kotleba

Marek Kotleba (1987, Banská Bystrica) je volebný líder kandidátky Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Pôsobí ako podpredseda strany, predsedom je jeho brat Marian Kotleba. Pôsobil ako športový tréner, po...

Účasť strany Kotlebovci - ĽSNS vo voľbách:

Voľby Dátum Číslo kandidátnej listiny
Predčasné parlamentné voľby 2023

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 30.9.2023.

30. 09. 2023
21