B. Ondruš: P. Pellegrini vyzýval na upokojenie spoločnosti už pred atentátom

Bratislava 28. mája (TASR) - Slovenská politická scéna je do istej miery pripravená na zmierňovanie napätia a pre Hlas-SD je táto úloha jedným zo základných poslaní. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzýval na upokojenie spoločnosti dávno pred atentátom na Roberta Fica (Smer-SD), bolo to jedno z kľúčových hesiel jeho prezidentskej kampane. V TASR TV to povedal kandidát Hlasu-SD vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) Branislav Ondruš.

Pellegrini podľa neho už v čase pred prezidentskými voľbami správne odhadol, že jedným z dominantných problémov slovenskej spoločnosti je príliš vysoká polarizácia a priveľa politického napätia. "Mám pocit, že na slovenskej politickej scéne existuje zhoda na tom, že atentát je dôsledkom neúmernej a ďalej neakceptovateľnej radikalizácie v slovníku, ktorý politici používajú a v spôsoboch, akými vystupujú," konštatoval Ondruš.

Na otázku, či očakáva podobný postoj aj od Fica odpovedal, že si netrúfa špekulovať o tom, ako takáto trauma človeka zmení. Myslí si však, že sa pokúsi prispieť k upokojeniu atmosféry v spoločnosti. Podľa Ondruša by sa tiež malo skončiť obdobie mediálnej "démonizácie" vybraných politikov a ľudia by mali pochopiť, že voľbami sa menia politické strany vo vláde, ale demokracia a jej inštitúcie ostávajú nezmenené.

Na margo dialógu vlády s európskymi inštitúciami Ondruš konštatoval, že kritické listy prišli od dvoch eurokomisárov, ktorí patria do tej istej európskej politickej rodiny ako Progresívne Slovensko, a aj v EP bola v súvislosti s diskusiami o témach domácej politiky aktívna najmä táto strana. "Šimečka bol dlho podpredsedom EP za tú istú stranu, za ktorú je Didier Reynders komisárom v EK," poznamenal Ondruš. Znenie Reyndersovho listu poznal podľa neho líder PS Michal Šimečka skôr, ako sa k nemu mohol oficiálne dostať.

Jedným z cieľov Hlasu-SD v europarlamente preto podľa neho bude aj pravdivé a objektívne informovanie o situácii na Slovensku. Priblížil, že má pripravené aj konkrétne agendy, líder eurokandidátky, nitriansky župan Branislav Becík, je odborník v oblasti pôdohospodárstva, Ondruš má na starosti sociálne veci a Ján Ferenčák, primátor Kežmarku, má na európskej úrovni riešiť problémy samosprávy. Spoločnou témou všetkých kandidátov je mier v Európe. Podľa Ondruša je úloha mierotvorcu pre EÚ prirodzená, zatiaľ sa v nej však presadzujú skôr militaristické tendencie, ktoré konflikt na Ukrajine predlžujú.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.