Blanár diskutoval so Szijjártóom o rozvoji spolupráce a vzťahov s Maďarskom

Bratislava 7. novembra (TASR) - Nezabúdame na hodnotu dobrého susedstva s Maďarskom, preto sa usilujeme o korektné vzťahy a rozvoj spolupráce. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s ministrom zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska Péterom Szijjártóom v Bratislave. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Spoločne diskutovali najmä o možnostiach rozvoja bilaterálnych vzťahov, posilnení ekonomických väzieb a regionálnej spolupráce. Slovensko-maďarské vzťahy sú podľa Blanára komplexné a intenzívne, čo vidieť aj na spoločnej politickej či ekonomickej spolupráci. "Za ostatné roky sme vybudovali viacero úspešných projektov, ktoré priniesli praktický úžitok občanom oboch krajín. Dnes sme preto hovorili aj o ďalších plánovaných spoločných aktivitách v oblasti zahraničného obchodu, dopravnej infraštruktúry či energetiky," priblížil Blanár. Obe strany podľa neho vidia potenciál na rozvoj spolupráce aj v oblasti cestovného ruchu.

Minister podotkol, že Slovensko chce pri spolupráci s Maďarskom aj naďalej hľadať prieniky, stavať na tom, čo obe krajiny spája, a rozvíjať konštruktívne vzťahy na základe vzájomného rešpektu. "V prípadoch, ako sú postavenie menšín či dodržiavanie zásad Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch, považujem za dôležité pokračovať v otvorenej komunikácii v rámci osvedčených formátov, akými sú napríklad zmiešané komisie," dodal.

Na rokovaní hovorili aj o budúcnosti vyšehradskej spolupráce. Zhodli sa, že V4 priniesla za vyše tri dekády fungovania množstvo dobrých nápadov a projektov. Slovensko chce preto podľa Blanára ešte aktívnejšie pokračovať v spoločnom vystupovaní a koordinácii pri rôznych témach.

Pracovné rokovanie za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica sa uskutočnilo pri príležitosti 16. ročníka konferencie Európske jadrové fórum.