Brocková chce, aby mali mladí ľudia v ČR záujem o dianie na Slovensku

Bratislava/Praha 20. septembra (TASR) - Dezignovaná slovenská veľvyslankyňa v ČR Ingrid Brocková chce vo funkcii najmä upevňovať politické vzťahy medzi krajinami, vymieňať si príklady dobrej praxe v čerpaní eurofondov a prepájať mladých ľudí, aby mali záujem o dianie na Slovensku. Uviedla to v stredu vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook, informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Česká republika je náš spojenec a partner. Všetci tvrdíme, že máme nadštandardné vzťahy, a mojou ambíciou je potvrdzovať to," povedala Brocková. Na obdobie svojho pôsobenia v ČR si stanovila tri priority.

Prvou z nich je posilňovanie politických vzťahov a regionálnej spolupráce, a to aj na úrovni Vyšehradskej štvorky (V4) a Slavkovského formátu (S3). Chce sa zamerať tiež na spoluprácu pri pomoci Ukrajine. "To je téma, ktorou žijú obe naše krajiny," vysvetlila budúca veľvyslankyňa. Pozornosť chce venovať aj boju proti dezinformáciám a hoaxom.

Za svoju druhú prioritu označila ekonomickú agendu. V rámci nej sa chce sústrediť najmä na vymieňanie si skúseností pri čerpaní fondov z EÚ a tiež financií z plánu obnovy. Rozvíjať chce aj dialóg v energetickej oblasti pri budovaní zelenej tranzície či uskutočňovať kroky na posilnenie konkurencieschopnosti slovenskej aj českej ekonomiky.

Treťou ambíciou sú pre Brockovú vzájomné vzťahy "ľudí medzi ľuďmi", ktoré chce kultivovať prostredníctvom mladej diaspóry. "Máme tu množstvo Slovákov, ktorí v ČR študujú a pracujú, a mojou ambíciou je kultivovať vzťahy a prepájať mladých ľudí, aby mali záujem o dianie na Slovensku," spresnila diplomatka.

K tejto priorite podľa nej patrí aj prezentácia Slovenska v rôznych dimenziách. Zdôraznila, že dnešná mladá generácia nezažila spoločný štát, a preto je dôležité rozvíjať a ukazovať potenciál Slovenska v ČR. "Práce je dosť, vzťahy sú veľmi intenzívne, veľmi sa teším na rozvíjanie spolupráce medzi oboma krajinami," dodala.

Brocková v stredu odovzdala kópie poverovacích listín do rúk riaditeľky diplomatického protokolu Ministerstva zahraničných vecí ČR. Funkcie sa podľa slovenského veľvyslanectva v Prahe ujme v najbližších dňoch.