Danko: Ak sa koalícia nedohodne na kandidátovi na prezidenta, SNS postaví svojho

Bratislava 12. novembra (TASR) - V blížiacich sa prezidentských voľbách sa buď vládna koalícia dohodne na spoločnom kandidátovi, alebo postaví SNS vlastného. Uviedol to predseda národniarov Andrej Danko koncom týždňa pre TASR.TV. Myslí si, že hlavu štátu by mala voliť Národná rada (NR) SR, otvoriť by chcel otázku zmeny Ústavy SR. Hlas-SD už však podľa jeho slov avizoval, že by zmenu nepodporil.

Danko skonštatoval, že ústava bola tvorená v súlade s parlamentnou demokraciou, preto by mal prezidenta voliť parlament. "Tak je nastavená ústava," tvrdí. Pripomenul, že to tak bolo v minulosti. Vzhľadom na tento "nesúlad" podľa neho dochádza ku konfliktom, napríklad pri rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej nevymenovať Rudolfa Huliaka (SNS) za ministra životného prostredia.

Čo sa týka spoločného koaličného kandidáta na prezidenta, podľa Dankových slov budú rokovať. Na otázku o prípadnej kandidatúre Petra Pellegriniho (Hlas-SD) odpovedal, že to musí byť predmetom politickej dohody. Poznamenal, že ide o Pellegriniho rozhodnutie, či bude kandidovať. "Ešte som ani od Roberta Fica (Smer-SD) nepočul, že by nechcel kandidovať," poznamenal. Skonštatoval tiež, že Pellegrini ako predseda parlamentu má ťažšiu pozíciu vzhľadom na jeho kompetencie, keďže voľby vyhlasuje a kontroluje kandidátky.