Danko: Detinské schôdze NRSR robí opozícia pre kritiku za pasivitu

Bratislava 11. novembra (TASR) - Mimoriadne schôdze Národnej rady (NR) SR chce opozícia podľa podpredsedu parlamentu a lídra SNS Andreja Danka pre kritiku za pasivitu. Ako poukázal v TASR TV, médiá ju kritizovali pre pasivitu, tak KDH navrhlo mimoriadnu schôdzu s cieľom odvolať podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) a Progresívne Slovensko avizovalo ďalšiu schôdzu s cieľom vyjadriť nedôveru ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

Danko je presvedčený, že Progresívne Slovensko si v prvej chvíli neuvedomilo, že chce vyslovovať nedôveru ministrovi, ktorý ju zatiaľ vôbec nemá. "Ani nevedeli, že nemôžu odvolávať ministra, keď ešte vláda nemá dôveru, respektíve schválené programové vyhlásenie," tvrdí. Považuje to za úsmevné a detinské, rovnako ako iniciatívu KDH. "To je presne ich myslenie. Namiesto toho, aby sa trochu konsolidovali, pozerali, čo ideme robiť a konštruktívne kritizovali, robia už na začiatku takéto detinské schôdze," vyhlásil predseda SNS.

Výzdoba pracovne podpredsedu Národnej rady SR podľa neho nie je definovaná žiadnym zákonom a je na Blahovi, ako si ju zariadi. Na margo zmien v rezorte vnútra poznamenal, že rýchlosť zmien ho prekvapila, pre postup ministra však má pochopenie. "Rubikon prekročila minulá vláda, robila veci, ktoré by sa v normálnom štáte nemali diať," doplnil.

Koalíciu so Smerom-SD a Hlasom-SD chcel Danko podľa vlastných slov pôvodne iniciovať už pred parlamentnými voľbami a po nich podľa neho urobila SNS všetko preto, aby takáto vládna zostava vznikla. Heterogénnosť svojho poslaneckého klubu, kde majú účasť reprezentanti rôznych národne orientovaných síl, ktorým SNS poskytla priestor na kandidátnej listine, Danko za slabinu koalície nepokladá. "Tomáša Tarabu poznám pätnásť rokov, dlho poznám aj Martinu Šimkovičovú. Moja vďaka patrí aj pánovi Radačovskému a pánovi Huliakovi," povedal s tým, že na kandidátnu listinu brali len ľudí s podobnými hodnotami.

Ministerský klub SNS chce Danko doplniť o ministra bez kresla, ktorý by v budúcnosti riadil nový rezort cestovného ruchu a športu. "Už som verejne predstavil aj nomináciu na ministra cestovného ruchu a športu, pána Dušana Keketiho," pripomenul. Poukázal na to, že zatiaľ čo v susednom Maďarsku produkuje cestovný ruch viac ako desatinu HDP, u nás stagnuje. Práve nový rezort môže podľa neho koordinovať pomoc a podporu sektorom športu a cestovného ruchu, vrátane prístupu k európskym fondom.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.