Dlugošová: MV sa malo obrátiť na ÚOO pri postavení vyšetrovateľov mimo službu

Bratislava 9. novembra (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR sa malo obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO) v súvislosti s postavením mimo službu vyšetrovateľov, ktorí mali status chráneného oznamovateľa. Skonštatovala to riaditeľka úradu Zuzana Dlugošová na štvrtkovej tlačovej konferencii. Poukázala na zákon a upozornila, že úkon bez súhlasu úradu je neplatný.

Dlugošová priblížila, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa mal na úrad obrátiť z preventívnych dôvodov, aby sa vylúčilo, že jeho krok nie je výsledkom odvety a dôsledkom oznámení protispoločenskej činnosti. Vysvetlila, že v podobných prípadoch môže úrad uložiť sankciu až do 100.000 eur. Úrad si už vyžiadal dokumentáciu od oboch strán. Zatiaľ mu neboli doručené všetky podklady. S rezortom vnútra podľa slov Dlugošovej komunikujú. Situáciu následne úrad vyhodnotí a prípadne začne správne konanie.

Dlugošová si myslí, že zákon je silný v prospech oznamovateľov. Za nešťastný označila postup štátnych orgánov, ak ignorujú právne normy. Hovorí o negatívnom príklade a škodlivom kroku. Mrzí ju, že sa rezort vnútra na úrad neobrátil. Keďže sa aktuálne MV nachádza podľa jej slov v konkrétnom právnom spore voči oznamovateľom, predpokladá dohru na súdoch.

Minister vnútra ešte v októbri rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Právny zástupca policajtov Peter Kubina označil rozkaz ministra za neplatný. Podotkol, že takýto krok si vyžaduje vzhľadom na ich status chránených oznamovateľov súhlas úradu, ktorý udelený nebol.