Doplňujúce komunálne voľby majú byť v októbri v 43 samosprávach

Bratislava 30. mája (TASR) - Doplňujúce komunálne voľby sa majú v októbri konať v 43 samosprávach. Primátora, starostu či poslancov obecného zastupiteľstva si majú občania voliť v sobotu 5. októbra. Pôvodne boli voľby vyhlásené pre 19 obcí. Zoznam sa rozšíril o ďalšie samosprávy. Rozhodnutie o vyhlásení volieb je zverejnené na webe Národnej rady SR.

Primátora budú voliči vyberať v Dobšinej. Starostu aj poslanca majú občania voliť v obciach Fijaš a Zemplín. Starostu si budú voliči vyberať v mestskej časti Košíc Kavečany a v obciach Hviezdoslavov, Malá Mača, Brunovce, Dvorany nad Nitrou, Svrbice, Prosiek, Vasiľov, Kordíky, Krná, Lentvora, Lada, Starina, Malé Dvorníky, Zvončín, Nána, Liptovská Kokava, Lodno, Telgárt, Radnovce, Senné, Píla, Nechválova Polianka, Pichne, Záhradné a Tisinec. Poslancov obecného zastupiteľstva majú voliči vyberať v obciach Dolné Orešany, Podhorany, Jasenová, Dubovec, Nováčany, Hubina, Lakšárska Nová Ves, Tupá, Ľubá, Malé Borové, Abramová, Petrovce, Orlov a Piskorovce.

Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa vyhlasujú v prípade, ak sa v niektorej obci nekonali alebo sa z rôznych dôvodov musia opakovať. Takisto vtedy, ak sa starosta či poslanec vzdal a jeho mandát zanikol bez náhradníka. Zákon takisto stanovuje, že voľby sa zopakujú, ak ich vyhlásili za neplatné.