EP podporil nomináciu Slovenky K. Kaszasovej do Európskeho dvora audítorov

Štrasburg/Bratislava 13. septembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu na plenárnej schôdzi v Štrasburgu podporili kandidatúru Slovenky Kataríny Kaszasovej na členstvo v Európskom dvore audítorov (EDA). Hlasovalo za ňu 597 europoslancov, 12 ich bolo proti a 33 sa zdržalo, informuje TASR.

Kaszasovú na členku EDA nominovala vláda SR. Začiatkom septembra podporil jej kandidatúru Výbor pre kontrolu rozpočtu EP.

V súčasnosti pôsobí ako generálna riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu. Predtým zastávala riadiace funkcie v Európskej investičnej banke (EIB), Európskom investičnom fonde (EIF) a Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM) v Luxemburgu, ktorý má na starosti zabezpečenie finančnej stability eurozóny ako celku.

Zmluva o EÚ umožňuje každému členskému štátu navrhnúť svojho kandidáta do Európskeho dvora audítorov. Rada EÚ (ministri členských štátov) po porade s europarlamentom schvaľuje členov EDA kvalifikovanou väčšinou na funkčné obdobie trvajúce šesť rokov.

Mandát predchádzajúceho slovenského člena EDA Ladislava Balka sa skončil 6. mája 2022. Predošlého kandidáta SR Martina Klusa odmietli členovia rozpočtového výboru po jeho vypočutí v marci tohto roka a ten následne stiahol svoju kandidatúru.