Gröhling: Obnovenie ÚŠP bude v programe SaS i požiadavkou pri vstupe do koalície

Bratislava 20. marca (TASR) - Obnovenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude v programe strany SaS, ale aj jednou z požiadaviek pri vyjednávaní o vstupe do budúcej koalície. Predseda SaS a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling to deklaroval na stredajšej tlačovej konferencii.

"Pre boj s korupciou a organizovaným zločinom je nevyhnutné, aby sme mali takúto samostatnú špecializovanú inštitúciu," uviedla poslankyňa Mária Kolíková. Poukázala na to, že obdobné inštitúcie fungujú aj v ďalších krajinách Európskej únie. K jej vytvoreniu sa podľa nej SR zaviazalo aj k medzinárodných zmluvách. Je presvedčená, že zrušenie ÚŠP bolo v rozpore s ústavou.

Jedinečnosťou špeciálnej prokuratúry bolo podľa Kolíkovej aj to, že sa prerušili lokálne väzby na krajských prokuratúrach. Upozornila, že len šesť špeciálnych prokurátorov bude na osobitnom oddelení.

Poslanec Ondrej Dostál poďakoval Danielovi Lipšicovi za doterajšie pôsobenie vo funkcii špeciálneho prokurátora. Za najhoršie rozhodnutie bývalej vládnej koalície považuje zvolenie Maroša Žilinku za kandidáta na generálneho prokurátora a jeho následné vymenovanie. "Maroš Žilinka to potvrdzuje opäť aj v tejto chvíli tým hanebným spôsobom, ako sa vysporiadal s prokurátormi špeciálnej prokuratúry," myslí si.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.