Hlas predstavil nominácie na ministrov, Pellegrini bude kandidovať na šéfa...(2)

Bratislava 17. októbra (TASR) - Hlas-SD predstavil svoje nominácie na ministrov v novej vláde. Sú nimi Erik Tomáš (ministerstvo práce), Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotníctva), Richard Raši (ministerstvo investícií a informatizácie), Peter Kmec (vicepremiér pre plán obnovy), Denisa Saková (ministerstvo hospodárstva), Tomáš Drucker (ministerstvo školstva) a Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnútra).

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini sa bude uchádzať o post predsedu Národnej rady (NR) SR. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii. Jednotlivé nominácie podľa jeho slov odsúhlasilo predsedníctvo strany.

"Hlas-SD má len jednu zodpovednosť, a tou je zodpovednosť voči ľuďom na Slovensku, ktorým sme sľúbili zmenu v spravovaní štátu," vyhlásil Pellegrini s tým, že túto zodpovednosť cítia aj voči voličom iných strán či nevoličom. Podčiarkol, že nový kabinet bude musieť byť vládou pre všetkých. Je presvedčený, že nominanti Hlasu-SD sú priechodní a že neexistujú pochybnosti, pre ktoré by ich prezidentka Zuzana Čaputová nevymenovala.

Pripomenul priority strany, akými sú napríklad riešenie zdražovania, vyrovnanie regionálnych rozdielov či zachovanie prozápadnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Skonštatoval, že strane sa pri rokovaniach v koalícii podarilo obsadiť rezorty, ktoré pokrývajú problémy súvisiace s prioritami strany.

Pellegrini deklaroval, že na vládnom programe začnú pracovať ihneď po vymenovaní vlády a budú doň chcieť pretaviť čo najviac priorít Hlasu-SD. Rešpektovať však budú musieť toľko, koľko im pomerne umožnia výsledky volieb. Pripomenul, že Hlas-SD skončil vo voľbách tretí. "Ale budeme robiť všetko pre to, aby sme dostáli sľubom, ktoré sme dali," poznamenal.

Nominanti na ministrov načrtli aj svoje priority, ktoré by chceli presadiť do programového vyhlásenia vlády. Saková sa chce zamerať na stabilnú energetickú politiku, podporu vedy, inovácií a výskumu či stabilizáciu legislatívneho prostredia. Dolinková chce v rezorte riešiť krízu s nedostatkom pediatrov i personálnu situáciu, nastaviť pokračovanie optimalizácie siete nemocníc či zanalyzovať stav projektov z plánu obnovy. V rezorte školstva by sa chcel Drucker zamerať na reformu vzdelávania, kvalitu, inklúziu, zabezpečenie pedagógov i efektívne riadenie.

Raši chce, aby sa samospráva stala partnerom, avizoval aj "eurofondovú revolúciu". Pokračovať chce tiež v debyrokratizácii a príprave na digitálnu transformáciu. Kmec chce nasadiť krízový manažment na čerpanie plánu obnovy a dostať Slovensko z tzv. pasce stredného príjmu. Tomáš chce obnoviť funkčnosť tripartity a sociálneho dialógu so všetkými partnermi. Šutaj Eštok chce primárne riešiť nelegálnu migráciu, podstav v Policajnom zbore a ukončenie vojny v polícii. Zdôraznil, že naďalej bude platiť, "padni komu padni".

Pellegrini na tlačovej konferencii vylúčil, že by súčasťou dohody so Smerom a SNS bola jeho kandidatúra na prezidenta. Rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi za Hlas podľa neho zatiaľ nepadlo.

Smer-SD, Hlas-SD a SNS podpísali v pondelok (16. 10.) koaličnú dohodu. Vyplýva z nej, že strany si rozdelia posty vo vláde v pomere 7:7:3. Predsedom vlády má byť nominant Smeru-SD, každej strane má pripadnúť jeden post podpredsedu vlády. Koaličná dohoda tiež hovorí, že nominácia predsedu parlamentu patrí Hlasu-SD. Každá strana má mať aj jedného podpredsedu snemovne, jeden post ostane opozícii.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 6. - 8. odsek.