Hojsík nahradil Šimečku vo funkcii podpredsedu Európskeho parlamentu

Brusel/Štrasburg 18. októbra (TASR) - Slovenského europoslanca Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko) zvolili v stredu za podpredsedu Európskeho parlamentu (EP). Hojsík to potvrdil pre spravodajcu TASR v Bruseli. Vo funkcii nahradí Michala Šimečku (PS), ktorý bude pôsobiť v slovenskom parlamente.

Hojsík získal podporu naprieč celým politickým spektrom a po Šimečkovi sa stal druhým Slovákom, ktorý bude spolupredsedať europarlamentu počas takmer 20-ročného členstva Slovenska v EÚ. Mandát podpredsedu EP bude vykonávať do eurovolieb v júni 2024. Je jedným zo 14 podpredsedov a podpredsedníčok EP. Do funkcie ho nominovala liberálna politická frakcia Obnovme Európu.

"To, že sa našla veľká politická zhoda naprieč politickým spektrom aj medzi liberálnymi kolegami na mojom mene, vnímam ako ocenenie mojej doterajšej práce europoslanca," vyhlásil Hojsík. Od začiatku mandátu sa venuje najmä lepšej ochrane životného prostredia, zdravia ľudí a zvierat.

Nový záväzok prijíma podľa svojich slov s pokorou a odhodlaním do ďalšej práce. "Dôležitou pre mňa bude kontinuita na poste podpredsedu Európskeho parlamentu. Budem naďalej posilňovať spoluprácu s európskymi partnermi a presadzovať silné ukotvenie Slovenska v Európskej únii," zhrnul Hojsík.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.