Kultúra: Bratislavská galéria vystavuje tvorbu troch ukrajinských študentiek

Bratislava 2. augusta (TASR) - Výstavu ukrajinských študentiek sprístupnili v priestoroch bratislavskej galérie White & Weiss. Je spontánnou iniciatívou galeristky Zuzany Weissovej, ktorá vzišla z návštev semestrálnych študentských prieskumov Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Projekt predstavuje tri autorky Oksanu Sadovenko, Kashu Potrohosh a Taiu Kolesnyk vo voľnej multimediálnej inštalácii, pozostávajúcej z ich najnovších malieb, kresieb a objektov.

"Dve študentky sú z katedry maliarstva, jedna je absolventkou katedry intermédií," uviedol pre TASR vedúci ateliéru na katedre maliarstva VŠVU Rastislav Sedlačík, odborný garant výstavy. V tvorbe trojice umelkýň sa podľa neho výrazným spôsobom podpísala situácia a intenzívne prežívaný a vnímaný vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý ich dostal na Slovensko. "V dvoch prípadoch, keďže Kasha tu žije už desať rokov, ale Oksana a Taia aj na základe vojenského konfliktu prešli prijímacími skúškami na VŠVU, kde boli prijaté, tá tvorba bola dosť zásadná, výrazná," dodáva Sedlačík k dielam mladých talentov z Ukrajiny, ktoré presvedčili všetkých pedagógov, autorky tak pokračujú v štúdiu na VŠVU na katedre maliarstva.

"Tým, ako každá pracuje v tom svojom médiu, Oksana a Taia predovšetkým v maľbe, Kasha má rôzne presahy aj do iných médií, sú to vyslovene bytostne tvoriace autorky, ktoré stoja za pozornosť, oplatí sa prísť a vidieť výstavu," pozýva priaznivcov súčasného umenia Sedlačík.

"Oksana, Kasha a Taia sú umelkyne so silnou výpoveďou, ktorá je podnietená ich vlastnou empirickou skúsenosťou s nezmyselnosťou vojny vedenej Ruskom na Ukrajine, ktorá priamo i podprahovo vstupuje do ich diel," hodnotí tvorbu autoriek Zuzana Weissová. Zároveň k aktuálnej výstave poznamenáva, že galerijné prázdniny či "uhorkový" termín v umeleckej prevádzke sú dlhodobo minulosťou. "Umenie nemá prázdniny ani leto. Európa sa po vpáde Rusov na Ukrajinu zmenila, abstrakcia vojnovej hrozby sa zmenila na dennodennú skúsenosť, o ktorej sme si mysleli, že sa nás netýka," dodala galeristka.

Výstava potrvá do 1. septembra.

Upozornenie: TASR ponúka k správe videozáznam a fotoreportáž.