Kultúra: V Modre bude 18. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby a jazzu

Bratislava 1. augusta (TASR) - Osemnásty ročník medzinárodného festivalu komornej hudby a jazzu - Hudba Modre rozozvučí vinárske mesto na úpätí Karpát od 17. do 20. augusta. Počas štyroch letných dní čaká návštevníkov festivalu šesť koncertov.

"Úvodný štvrtkový večer bude patriť zhudobnenej slovenskej poézii, ktorá do Modry vyslovene patrí," uviedla pre TASR PR manažérka festivalu Janka Dekánková. Na otváracom koncerte odznejú básne Pavla Országha Hviezdoslava, Rudolfa Dilonga, Milana Rúfusa, Jána Smreka a ďalších poetov v podobe piesní zhudobnených Ansámblom Františka Báleša. "Časť repertoáru ansámblu tvoria aj moje vlastné zhudobnené básnické prvotiny," približuje zoskupenie hudobníkov a literárnych nadšencov jeho zakladateľ, klavirista a autor hudby František Báleš.

Aj piatkový (18. 8.) jazzový koncert sa uskutoční na nádvorí novozrekonštruovaného Kaštieľa v Modre, kde zaznie raný jazz v podaní orchestra Fats Jazz Band, ktorý poteší priaznivcov autentického hot jazzu a swingu prvej polovice minulého storočia.

Najmladšia generácia nadaných adeptov umeleckých povolaní, žiaci Základnej umeleckej školy v Modre, sa predstavia v sobotu (19. 8.) v koncertnej sále modranského kaštieľa. Na Malom koncerte veľkých nádejí ich vystrieda súbor Slovak Brass Quintet, ktorý založili členovia a sólisti Slovenskej filharmónie. "V Modre uvedú skladby od stredoveku až po filmovú hudbu v úpravách pre dve trúbky, trombón, lesný roh a tubu," dodáva organizátor festivalu.

V jeho programe figurujú i Raňajky s komornou hudbou s podtitulom Marimba nie je tanec. Vyše dvojmetrový nástroj predstaví a o svoje zážitky s nevšedným inštrumentom sa podelí bulharský hráč na bicích nástrojoch Kiril Stoyanov. Po raňajkách odohrá s huslistkou Luciou Harvanovou koncert dua huslí a marimby, vibrafónu, tympanu a ďalších bicích nástrojov.

Záverečný koncert odohrá v Nemeckom evanjelickom kostole nemecká flautistka Nicole Pressler spolu s Bergerovým triom. "Nicole Pressler pôsobila 12 rokov v Katare a jej výnimočný talent ocenili porotcovia mnohých súťaží," približuje riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič umelkyňu, ktorá bude interpretovať aj diela Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Gustava Mahlera, Francisa Poulenca. Koncert bude reflektovať aj 120. výročie úmrtia Eugena Suchoňa.

Vstupné na koncerty je dobrovoľné.