L. Bukovszky: Našou úlohou je pripomínať si tragické udalosti holokaustu

Bratislava 8. septembra (TASR) - Tragické memento holokaustu pripomína, ako sa civilizovaná spoločnosť môže zmeniť na predstaviteľa zla. "I preto je našou úlohou nezabúdať na tieto tragické udalosti," upozornil v súvislosti s Pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky.

Podotkol zároveň, že história holokaustu zdôrazňuje aj nevyhnutnosť neustále chrániť demokratické princípy. "Zlo v minulosti zavinili konkrétni ľudia, a preto nemôžeme nenávisť a intoleranciu v našej spoločnosti nechať bez povšimnutia ani teraz. Je to naša spoločná zodpovednosť a nikto sa nemôže tváriť, že sa ho to netýka," upozornil Bukovszky.

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia pripomína tragédiu, ktorú spôsobilo 9. septembra 1941 spôsobilo prijatie tzv. Židovského kódexu vo vtedajšom Slovenskom štáte. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Jeho vyústením bolo 70.000 obetí holokaustu, ktoré pochádzali z územia vtedajšieho Slovenska.