M. Šutaj Eštok: Mestský súd v prípade B. Kišša nemal kompetenciu konať (2)

Bratislava 10. novembra (TASR) - Bratislavský mestský súd nemal v prípade policajného viceprezidenta Branka Kišša kompetenciu konať, vyhlásil v piatok minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Rozhodovať mal podľa neho správny súd. Argumentuje tým, že vzťah príslušníka Policajného zboru s rezortom vnútra nie je pracovnoprávny, ale verejnoprávny. Voči rozhodnutiu sa odvolá. Naďalej je presvedčený, že konal zákonne.

"Verím, že v odvolaní budeme úspešní, že krajský súd skonštatuje, že tam nebola príslušnosť civilného súdu konať, a že potom bude minister spravodlivosti rozhodovať o tom, či v prípade tohto sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie," skonštatoval šéf rezortu. Podotkol, že sudca je spolužiakom Petra Kubinu, právneho zástupcu Kišša a tzv. čurillovcov. Rozhodnutie týkajúce sa Kišša ministerstvu zatiaľ nedoručili.

V prípade postavenia tzv. čurillovcov mimo služby minister rešpektuje názor šéfky Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzany Dlugošovej, podľa ktorej sa mal minister pred rozhodnutím najprv obrátiť vzhľadom na ich status chráneného oznamovateľa na úrad. O téme majú diskutovať na budúcotýždňovom stretnutí. Šutaj Eštok vidí priestor na vylepšenie legislatívy, nie je podľa neho jednoznačná.

Branko Kišš môže naďalej pôsobiť ako prvý viceprezident Policajného zboru. Vyplýva to z neodkladného opatrenia, ktoré vydal Mestský súd Bratislava IV. Na sociálnej sieti ho zverejnil advokát Peter Kubina. Minister vnútra rozhodol koncom októbra o zrušení funkcie viceprezidentov Policajného zboru a preložení oboch viceprezidentov na iné posty.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) v súvislosti s vyjadreniami ministra vnútra hovorí o arogancii moci vlády. Podobne to vníma aj poslankyňa Mária Kolíková (SaS). Predseda PS Michal Šimečka označil vyjadrenia Šutaja Eštoka za škandalózne. "Sudcovi, ktorý včera rozhodol o jeho nezákonnom konaní voči čurillovcom, sa dnes vyhrážal disciplinárnym konaním," vyhlásil predseda PS v stanovisku. Podľa Šimečku sa potvrdzuje, že ministra vnútra pri jeho krokoch ženie túžba po pomste. "Nemá problém porušovať aj zákon. Aj jeho dnešné vyjadrenia len podčiarkli, že naša iniciatíva na jeho odvolanie je absolútne na mieste," dodal.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o posledný odsek.