M. Wlachovský: Medzinárodná spolupráca je pre SR životne dôležitá

New York/Bratislava 20. septembra (TASR) - Pre Slovenskú republiku, ktorej ekonomika je jednou z najotvorenejších v EÚ, je multilaterálna spolupráca životne dôležitá. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský na úvod všeobecnej rozpravy 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. TASR o tom v stredu informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"OSN je pre Slovensko najdôležitejšou platformou angažovanosti na globálnej úrovni. Ruská agresia proti Ukrajine narušila základné princípy efektívneho multilateralizmu a poriadku založeného na pravidlách. Aj to nás nabáda k posilneniu a zefektívneniu systému OSN," povedal Wlachovský po otvorení všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN. V New Yorku ako člen slovenskej delegácie sprevádza prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Multilaterálna spolupráca je podľa jeho slov pre Slovensko jedinou možnosťou, nie jednou z možností. "Pre Slovensko s jasne otvorenou proexportne orientovanou ekonomikou neexistuje iná alternatíva. Medzinárodná spolupráca je navyše dobrým prostriedkom na presadzovanie spoločných európskych hodnôt, ktoré zdieľame," dodal.

Slovenský minister v New Yorku vystúpil aj na ministerskom okrúhlom stole k budúcnosti Medzinárodného trestného súdu (ICC), kde partneri diskutovali o potrebe revízie Rímskeho štatútu ako zakladajúcej zmluvy ICC. Podľa Wlachovského ide o dôležitú iniciatívu s cieľom posilniť medzinárodnú spravodlivosť, a to vrátane vyvodenia zodpovednosti Ruska za zločiny agresie proti Ukrajine.

Šéf slovenskej diplomacie absolvoval aj bilaterálne stretnutie so svojím tuniským kolegom Nabilom Ammarom. Táto schôdzka potvrdila obojstranný záujem o posilnenie spolupráce v hospodárskej oblasti, ako aj prehĺbenie vzťahov medzi Tuniskom a EÚ či zdieľanie skúseností pri riešení výziev spojených s migráciou.

Wlachovský sa zúčastnil aj na pilotnom ročníku konferencie Slovak Pro Summit 2023. Cieľom tohto podujatia pre desiatky úspešných slovenských profesionálov pôsobiacich v USA v oblasti kultúry a umenia, biznisu, zdravotníctva, vedy či technológií bolo vytvoriť podmienky na stretnutie, diskusiu i ďalšiu spoluprácu so Slovenskom.