Monitor: P. Pellegrini: Hlas-SD presadil do PVV väčšinu zo zásadných požiadaviek

Bratislava 12. novembra (TASR) - Strana Hlas-SD presadila do návrhu programového vyhlásenia vlády 95 percent zo svojich zásadných podmienok, ktoré si pred voľbami kládla pre vstup do vládnej koalície. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to povedal šéf strany a predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Opozičný poslanec a predseda SaS Richard Sulík podotkol, že Hlas nesplnil svoj sľub o zavedení 13. dôchodku. "Vedome ste klamali svojich voličov," zdôraznil. Pellegrini reagoval, že 13. dôchodok bude od roku 2024, pričom teraz sa dôchodcom vyplatí jednorazová suma.

Predseda parlamentu v diskusnej relácii potvrdil, že schôdza k opozičnému návrhu na odvolanie Ľuboša Blahu (Smer-SD) z pozície podpredsedu Národnej rady SR bude v utorok (14. 11.). "Schôdza bude zvolaná a nebude schválený program tejto schôdze," avizoval s tým, že Blaha si priznal svoju chybu. Sulík ocenil, že Pellegrini odsúdil Blahove počínanie.

Diskutujúci sa dotkli aj témy personálnych zmien na rezorte vnútra. Pellegrini deklaroval plnú podporu ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). "Pán minister sa musí obklopiť svojimi ľuďmi, pretože nesie politickú zodpovednosť za celý tento rezort," dodal. Odmieta, že by sa minister vyhrážal sudcovi, ktorý vydal neodkladné opatrenie v prípade prvého viceprezidenta Policajného zboru.

Šéf liberálov hovoril o arogancii moci. Kritizoval tiež skutočnosť, že boli postavení mimo služby osoby, ktoré majú status chráneného oznamovateľa. "My sme rozviazali policajtom ruky, nikoho sme nevyhadzovali, neboli takéto čistky," zdôraznil Sulík.

Pellegrini ďalej uviedol, že nie je informovaný o tom, kto by mal viesť Slovenskú informačnú službu. "Budeme rešpektovať nomináciu pána premiéra," podotkol. Prípadné zmeny zákona v tejto súvislosti nepodporí. Zatiaľ nepozná ani potenciálnych kandidátov na pozíciu policajného prezidenta. Nepadlo podľa neho ani rozhodnutie o budúcnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. Sulík si myslí, že vládna koalícia spraví všetko pre to, aby vymenila špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.