Monitor: Taraba: Vláda sa rekonštruovať nebude, posty sú jasne rozdelené

Bratislava 14. apríla (TASR) - Vláda sa rekonštruovať nebude, ministerské posty sú jasne rozdelené. Vyhlásil to vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Vie si predstaviť šéfa SNS Andreja Danka na poste predsedu parlamentu, je to však podľa neho na rozhodnutí strany strany Hlas-SD. Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci si nevie predstaviť, že by bol Danko šéfom parlamentu.

"Sú jasne rozdelené posty, vláda má podporu občanov. Nie je najmenší dôvod robiť rošády vo vláde," skonštatoval Taraba, ktorý niektoré medializované informácie označil za "nonsens" a nepravdy. Odmietol, že by sa mal stať ministrom hospodárstva, rovnako tak, že by malo prísť k zmenám aj na iných ministerských postojoch.

Podľa neho je na veľkorysosti Hlas-u, ktorému patrí post predsedu Národnej rady SR, či sa Danko stane šéfom parlamentu. Teda tak, ako to v sobotu (13. 4.) navrhol premiér Robert Fico (Smer-SD). "Môžeme sa o tom baviť, Andrej Danko to neodmietne," poznamenal Taraba. Podľa neho však nehrozí, že by sa na tom koalícia rozpadla, nikto nebude nikoho vydierať. "Andrej Danko sa o zem hádzať nebude," doplnil. Témou koaličnej rady to podľa neho ešte nebolo.

Dubéci si nevie predstaviť, že by PS malo hlasovať za Danka ako za predsedu parlamentu. "Danko nevie o ničom inom rozprávať, len o tom, že by chcel byť predsedom parlamentu," poznamenal Dubéci. Je však podľa neho zároveň nepravdepodobné, že by podporili ktoréhokoľvek kandidáta na tento post, nech by ním bol ktokoľvek.

Dubéci sa nevyhol ani kritike vedenia štátu, koalícia by podľa neho mala konečne riešiť reálne problémy štátu. Taraba odkázal, že práve na najbližšej schôdzi parlamentu majú prijímať kľúčové zákony vo viacerých oblastiach. Obaja sa zhodli na tom, že jednou z výziev najbližšieho obdobia budú aj voľby do Európskeho parlamentu. V prípade úspechu v eurovoľbách neplánuje Taraba odísť, zostane vo vláde, lebo chce dokončiť veci na Slovensku.

Rozchádzajú sa v názoroch na RTVS. Dubéci podotkol, že je to vyvážená verejnoprávna televízia, ktorá prekáža SNS, Taraba s tým nesúhlasí. Hovorí, že nový zákon sa finalizuje, rokoval o ňom s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD), ktorý odprezentoval racionálne pripomienky. Návrh zákona bude podľa neho v súlade s európskymi zákonmi.