MS chápe rozhodnutie prezidentky obrátiť sa na ÚS pre Správny súdny poriadok

Bratislava 12. októbra (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR plne chápe rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej obrátiť sa v súvislosti s novelou Správneho súdneho poriadku na Ústavný súd (ÚS) SR. TASR to uviedli z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti s tým, že rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR bude ministerstvo rešpektovať.

Prezidentka napadla na ÚS novelu Správneho súdneho poriadku, ktorú Národná rada (NR) SR schválila 3. mája. Prezidentka kritizuje, že k zákonu bolo prijatých 36 pozmeňujúcich a doplňujúcich bodov, čím došlo k prepísaniu takmer celého pôvodného návrhu novely.

Súčasťou napadnutého zákona je aj článok III, ktorý bol doplnený do zákona na základe poslaneckého návrhu. Novelou zákona o súdoch zavádza nový systém tvorby notárskeho rozvrhu. Hlava štátu tiež právnej úprave vytkla, že mení zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Schválené znenie zároveň podľa Čaputovej protiústavne stotožňuje inštitút primeraného finančného zadosťučinenia, respektíve spravodlivého zadosťučinenia.