MV: M. Šutaj Eštok navrhne stiahnuť novelu zákona o ochrane oznamovateľov (3)

Bratislava 20. februára (TASR) - Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) predloží vláde návrh na späťvzatie novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Zmeny si podľa ministra vyžadujú širšiu odbornú diskusiu, "aby neboli opäť zneužívané na politickú kampaň opozície". Chce takisto vytvoriť dostatočný časový priestor na diskusiu.

Zmeny v zákone sú podľa ministra potrebné, považuje však za dôležité viesť k nim širšiu diskusiu. "Aktuálne znenie návrhu novely sa v praxi ukázalo ako nedostatočné. Účelom tohto zákona má byť zabezpečenie ochrany občanov, ktorí sa rozhodli ohlásiť protispoločenskú činnosť vo svojom okolí, nie politická ochrana vybraných osôb, ktorí sa rozhodli zabetónovať vo svojich funkciách," uviedol Šutaj Eštok.

Vláde chce predložiť návrh na späťvzatie novely, aby sa na diskusiu vytvoril dostatočný časový priestor a aby zmeny v zákone boli komplexné.

Úrad na ochranu oznamovateľov víta rozhodnutie stiahnuť novelu. "Dúfame, že riadny legislatívny proces zabezpečí vecný dialóg o zmenách v zákone. Agenda ochrany oznamovateľov je príliš citlivá na to, aby sa pravidlá menili narýchlo a bez odborného posúdenia ich vplyvov v praxi," uviedol na sociálnej sieti.

Avizované kroky víta aj predseda KDH Milan Majerský. "Už v piatok (16. 2.) sme upozornili vládu, že zákon, ktorý opäť zrýchlene a bez odbornej diskusie predkladá, je zlý a prináša viac škody ako úžitku. Bol písaný až príliš účelovo a odrádzal všetkých ľudí od nahlasovania korupcie, podvodu či inej nekalosti na pracovisku," uviedol.

Poslanec Národnej rady SR Jaroslav Spišiak (PS) v súvislosti s rozhodnutím stiahnuť novelu podotkol, že ide o výsledok spoločného úsilia opozície aj spoločnosti. "Vláda je pod tlakom. Spoza ramena ju sleduje aj Európska komisia a iné štáty. Toto je výsledok nášho spoločného úsilia. Poďme ďalej, rozprávajme, poukazujme, slušne protestujme, jedine takto dokážeme ak nie úplne zastaviť, tak nateraz aspoň zmierniť dosahy vlády, ktorá tu, zdá sa, vytvára priaznivé prostredie pre organizovaný, ba až medzinárodne organizovaný zločin," uviedol na sociálnej sieti.

Vláda pôvodne navrhovala parlamentu schváliť novelu v skrátenom legislatívnom konaní. O novele mali poslanci Národnej rady SR rokovať v utorok. Z návrhu okrem iného vyplýva, že ochrana pre oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti by sa už nemala poskytovať príslušníkom Policajného zboru. V súvislosti s poskytnutím ochrany v rámci trestného konania sa v novele navrhuje zaviesť možnosť preskúmať rozhodnutia prokurátora o udelení ochrany zamestnancovi na žiadosť zamestnávateľa.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 6. odsek.