MV SR: Pre zvýšený záujem o cestovné pasy sa môže lehota na ich vydanie predĺžiť

Bratislava 12. apríla (TASR) - Oddelenia dokladov na Slovensku zaznamenali zvýšený záujem o cestovné pasy. Polícia ich nestíha vyrábať, štandardná 30-dňová lehota sa môže preto predĺžiť o pár dní. Informuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR.

MV informuje, že v marci prijali denne vyše 4000 žiadostí, v jeden deň to bolo takmer 8 000 žiadostí. Pasy a ostatné doklady vyrába Národné personalizačné centrum. "Napriek maximálnej snahe a pracovnému nasadeniu zamestnancov po pracovnej dobe a počas víkendov nie je možné vydať všetky pasy načas," uviedli z tlačového odboru MV.

Rezort vnútra preto prosí žiadateľov o trpezlivosť a ubezpečuje, že robí všetko preto, aby sa ich žiadosti vybavili v čo najkratšom termíne.

Enormný záujem o cestovné doklady spôsobilo avizované zvýšenie správnych poplatkov za ich vydanie. Došlo k nemu v čase, keď sa Slováci začínajú pripravovať na letné dovolenky.

Od začiatku tohto roka prijali oddelenia dokladov na Slovensku takmer 234.000 žiadostí o vydanie cestovného pasu. Vlani to bolo v rovnakom období asi 120.000 žiadostí. "Percentuálny nárast je teda viac ako 90 percent," uviedli z tlačového odboru MV.

MV pripomína, že občania SR môžu pre plnohodnotné cestovanie v rámci EÚ a Schengenu využiť aj platný občiansky preukaz s fotografiou.