MySlovensko podalo na GP SR žiadosť o preskúmanie zmeny názvu hnutia OĽANO

Bratislava 27. októbra (TASR) - Strana MySlovensko podala na Generálnu prokuratúru (GP) SR žiadosť o preskúmanie zmeny názvu politického hnutia OĽANO a priatelia na Slovensko. Navrhuje, aby generálny prokurátor Maroš Žilinka podal protest proti rozhodnutiu Ministerstva vnútra SR zaregistrovať nový názov strany. TASR o tom informoval generálny tajomník strany Miroslav Seget.

"Dôvodom podania žiadosti je jednak možná zámena názvu politických strán Slovensko a MySlovensko. Oveľa závažnejšia je však otázka zneužitia zaužívaného skráteného názvu Slovenskej republiky," zdôvodnila strana.

V novom názve hnutia vidí MySlovensko riziko zámeny, že nominant politickej strany bude vystupovať ako predstaviteľ zvrchovaného štátu. "V konečnom dôsledku to bude spôsobovať zmätenosť, zameniteľnosť, ako aj neprimeranú výhodu. Ide o prisvojovanie si názvu, ktorý patrí všetkým," argumentuje.

Strana MySlovensko zároveň vyzvala parlamentné strany, aby prijali novelizáciu zákona o politických stranách, kde sa jednoznačne vylúči používanie oficiálnych, ako aj skrátených názvov štátu, miest, obcí a štátnych inštitúcií bez prídavkov.

"Verím, že buď generálny prokurátor, alebo priamo poslanci Národnej rady SR zasiahnu a zmenia zákon, aby čistý názov Slovensko alebo Slovenská republika nemohol byť použitý ako názov politickej strany," uviedol predseda strany Štefan Panenka.

Hnutie OĽANO a priatelia sa tento týždeň premenovalo na Slovensko. Ministerstvo vnútra SR v stanovisku uviedlo, že nenašlo zákonný dôvod na odmietnutie registrácie nového názvu. Rezort nepovažuje názov Slovensko za nič neobvyklé. Ako poukázal, v registri politických strán je 15 politických strán a hnutí, ktoré majú slovo Slovensko použité v názve v rôznom tvare.