MZVEZ SR si predvolalo holandskú veľvyslankyňu v súvislosti s podujatím v ČR

Bratislava 6. marca (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR si v stredu predvolalo holandskú veľvyslankyňu na Slovensku Gabriellu Sancisiovú. Tlmočilo jej výhrady voči štvrtkovému (7. 3.) pripravovanému podujatiu na pôde holandskej ambasády v ČR, ktoré má byť zamerané na hodnotenie politickej situácie na Slovensku. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZVEZ SR. Ide o podujatie Centra pre informovanú spoločnosť, na ktorom sa má zúčastniť exminister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer a Juraj Rizman z organizácie Post Bellum.

"Slovenský rezort diplomacie odmieta takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky," zdôrazňuje komunikačný odbor ministerstva.

Zároveň vyjadruje "vážne znepokojenie" nad konaním organizátorov. Tí podľa ministerstva pozvali na politicky orientované podujatie s cieľom hodnotenia politickej situácie na Slovensku diplomatických zástupcov členských krajín EÚ pôsobiacich v ČR, avšak s výnimkou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v ČR. Rezort slovenskej diplomacie považuje takýto krok, selekciu a vťahovanie diplomatického zboru členských krajín EÚ do jednostrannej, politicky motivovanej prezentácie SR na pôde holandskej ambasády za neprijateľné.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať stanovisko Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku.