MZVEZ SR: Vyhlásenie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára k situácii...

MZVEZ SR: Vyhlásenie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára k situácii v pásme Gazy a hlasovaniu v OSN o Palestíne

Bratislava 10. mája (TASR) - Situácia v pásme Gazy je kritická. A to nielen pre samosprávu na tomto území, ale bytostne pre Palestínčanov, ktorí sa stali vysídlencami a utečencami na vlastnom území. Slovenská republika odsudzuje útoky radikálov z teroristickej organizácie Hamas, pri ktorých boli zmasakrovaní nevinní izraelskí civilisti. Toto konanie treba odmietnuť a vyjadriť Izraelu podporu. Konflikt si vyžiadal už takmer 35-tisíc obetí, najmä žien a detí. Vojenské jednotky Izraela najnovšie vstúpili do mesta Rafah, kde je sústredené veľké množstvo palestínskych utečencov. Musíme preto zdôrazniť potrebu všestrannej ochrany civilistov na celom území pásma Gazy. Izrael má morálnu povinnosť chrániť civilné obyvateľstvo, zabrániť zbytočným stratám na ľudských životoch a vyhnúť sa ďalšiemu utrpeniu. Situácia si vyžaduje neodkladné prímerie a urýchlené mierové riešenie dosiahnuté dialógom a diplomatickou cestou. Podľa Slovenskej republiky sa dvojštátne riešenie ukazuje ako jediné spravodlivé a udržateľné. Len dvojštátne riešenie poskytne perspektívu rovnakých práv, základných slobôd a bezpečnosti ako pre izraelské, tak pre palestínske obyvateľstvo. Aktuálne prebiehajú diplomatické iniciatívy na rôznych medzinárodných fórach vrátane Organizácie Spojených národov.

Slovenská republika dnes podporila rezolúciu o posilnení práv Palestínskeho štátu v OSN. Za rezolúciu, ktorá je v súlade s Chartou OSN, sme hlasovali v prvom rade preto, aby sme podporili mierové riešenie dvoch štátov. Je to jediná cesta k dosiahnutiu udržateľného mieru v regióne a potvrdeniu historického práva Palestíny na sebaurčenie a miesto v OSN.

TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.