Na hraničnom priechode Vyšný Komárnik - Barwinek je doprava plynulá

Vyšný Komárnik 4. októbra (TASR) - Na hraničnom priechode Vyšný Komárnik - Barwinek sa po zavedení náhodných kontrol netvoria kolóny a doprava je plynulá. Príslušníci poľskej pohraničnej stráže vozidlá kontrolujú priebežne. Niektoré priechody na severovýchode Slovenska sú zatarasené.

"Kontroly sa vykonávajú len pri vstupe do Poľska. Hranicu je možné prekročiť len na určených miestach. Cestujúci musia mať pri sebe občiansky preukaz alebo pas. Kontrola sa vykonáva veľmi efektívne a nebráni pohybu osôb. Zameriavame sa na identifikáciu osôb a vozidiel, ktoré môžu predstavovať hrozbu v súvislosti s nelegálnou migráciou," uviedol pre TASR hovorca veliteľa Beskydského oddelenia pohraničnej stráže v meste Przemyśl Peter Zakielarz.

"Boli sme zvyknutí, že už nie sú kontroly. Nemyslím si, že to pomôže, migranti sú už u nás a do Poľska nechodia," uviedol vodič Juraj zo Svidníka.

Ďalší z vodičov Maroš tvrdí, že kontrola trvala len pár minút a vníma to ako ich prácu. "Myslím si, že to určite pomôže, je to prevencia. Migranti budú vedieť, že nemajú voľný priechod," povedal.

Poľsko, Česko i Rakúsko zaviedli od polnoci náhodné dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie má trvať desať dní, môže sa však predĺžiť.

Ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, autami je možné prejsť v okresoch Svidník, Bardejov a Medzilaborce cez hraničné priechody Barwinek - Vyšný Komárnik, Muszynka - Kurov a Radoszyce - Palota. Len peši a výlučne občania EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ich manželskí partneri a deti môžu prechádzať v okrese Bardejov cez hraničné priechody Oženna - Nižná Polianka a Konieczna - Becherov.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a foto.