Nadácia Zastavme korupciu i TIS kritizujú schválenie novely Trestného zákona

Bratislava 8. februára (TASR) - Schválená novela Trestného zákona oslabuje právny štát a boj s korupciou. Zhodujú sa na tom mimovládne organizácie Transparency International Slovensko (TIS) a Nadácia Zastavme korupciu.

"Koaliční poslanci schválili novelu Trestného zákona, ktorá závažným spôsobom oslabí bezpečnosť občanov Slovenska a zatraktívni korupčnú a inú majetkovú trestnú činnosť," upozornila nadácia na sociálnej sieti.

TIS predpokladá, že po štvrtkovom schválení novely bude nasledovať veto prezidentky, jeho prelamovanie v parlamente a aj podnety na Ústavný súd SR. "Napriek tomu sa Slovensko dnes ocitlo už veľmi blízko k revolúcii v trestnej politike, ktorej dosahy možno ťažko predpovedať. V posledných hodinách rozpravy to najlepšie ukázala aj emotívna diskusia o skracovaní premlčacej doby za znásilnenie či možnom premlčaní vraždy Daniela Tupého," zdôraznila organizácia.

Vyzvala politickú reprezentáciu, aby dnešnú podobu novely ešte pred jej účinnosťou zastavila a vrátila sa k štandardnému legislatívnemu procesu a odbornej diskusii. TIS má obavy z dosahu zmien na kvalitu právneho štátu, jeho schopnosť potrestať páchateľov živých káuz i možnosti potierať korupciu.

Novelu Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti schválili poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer. Legislatíva počíta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.