Novým predsedom SaS je Branislav Gröhling (2)

Bratislava 16. marca (TASR) - Novým predsedom SaS sa stal Branislav Gröhling. Zvolili ho na sobotňajšom kongrese strany, v tajnej voľbe získal 160 zo 173 platných hlasov. Do funkcie okrem neho kandidoval aj Igor Prieložný. O výsledkoch voľby informovala strana na sobotnej tlačovej konferencii.

"Táto dôvera je pre mňa veľkou výzvou a veľkým záväzkom," uviedol Gröhling a poďakoval členom strany za zvolenie. Do budúcna chce spájať ľudí a posilniť stranu v regiónoch aj na národnej úrovni. Podčiarkol potrebu boja za demokratické hodnoty a boja proti vláde Smeru-SD. SaS bude preto podľa Gröhlinga potrebovať omnoho silnejší mandát. "Bude potrebovať atakovať dvojciferný výsledok," objasnil. Je presvedčený, že na to majú. Rovnako má ambíciu byť v ďalšej vláde.

Predchádzajúci líder strany Richard Sulík vyjadril plnú podporu svojmu nástupcovi. Pripomenul, že stranu viedol 15 rokov. Skonštatoval, že SaS nie je strana, ktorá by zmenou predsedu zanikla a aktuálne vidí najlepší čas na generačnú obmenu jej vedenia. Avizoval tiež, že bude kandidovať aj v najbližších voľbách do Národnej rady SR.

SaS schválila na kongrese aj zmenu stanov, z ktorej vyplýva vytvorenie funkcie čestného predsedu. Členovia kongresu ju podporili 93 percentami hlasov.

UPOZORNENIE:

Správa bola rozšírená o 2. odsek.

TASR ponúka k správe zvukový záznam.