NRSR: Koaliční poslanci nenamietajú nomináciu P. Gašpara za šéfa SIS (2)

Bratislava 14. februára (TASR) - Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR Dušan Jarjabek, Marián Saloň (obaja Smer-SD), Ján Blcháč a Samuel Migaľ (obaja Hlas-SD) nevidia problém v nominácii aktuálneho štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Pavla Gašpara na riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Vyplýva to z ich stredajších vyjadrení.

Podľa Saloňa spĺňa Gašpar predpoklady byť riaditeľom SIS. Za výhodu považuje, že prichádza z úplne nezávislého prostredia, keďže v tejto oblasti nepôsobil. "Myslím si, že to bude človek na správnom mieste," skonštatoval poslanec. Vie si predstaviť debatu, či by sa Gašparov otec, poslanec NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) vzdal členstva v parlamentnom výbore na kontrolu SIS.

"To je tematika, ktorá sa riešila na vláde, ja ju nemám prečo neakceptovať," skonštatoval Jarjabek s tým, že nominácia ho neprekvapila.

Pre Migaľa bol návrh na vymenovanie Gašpara mladšieho novinkou. "Musím zistiť, aké sú dôvody. Pokiaľ je to nominácia nášho koaličného partnera, ja asi namietať nebudem. Som presvedčený o tom, že šéf spravodajskej služby by mal byť človek, ktorý je blízky premiérovi," uviedol s tým, že v minulom volebnom období to tak nebolo.

Blcháč považuje nomináciu na riaditeľa SIS za vec vlády. "Šéf SIS je pravá ruka premiéra," podotkol.

Vláda v stredu odsúhlasila nomináciu Gašpara na riaditeľa tajnej služby. Riaditeľa SIS na základe návrhu vlády vymenúva prezident.

V súvislosti s postom šéfa SIS sa pôvodne spomínal otec Pavla Gašpara, poslanec Národnej rady SR za Smer-SD a bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená v 1. odseku a o 2. odsek.