NRSR: M. Kolíková: P. Gašpar nespĺňa kritériá na funkciu šéfa SIS (2)

Bratislava 14. februára (TASR) - Pavol Gašpar nemôže byť na čele Slovenskej informačnej služby (SIS). Tvrdí to predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS Mária Kolíková (SaS). Myslí si, že Gašpar nespĺňa odborné kritériá, navyše, je pomstychtivým človekom a vo funkcii bude len predĺženou rukou premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Šéfa SIS vymenúva prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Kolíkovej sú dôvody na jeho nevymenovanie "jednoznačné".

SaS zároveň vyzýva prezidentku, aby Gašpara nevymenovala. "Vyzývame prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odmietla takúto hanebnú a neprijateľnú nomináciu vlády na šéfa SIS. Jedinou snahou vlády je totiž ovládnuť všetky zložky štátu," uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

"Toto menovanie jednoznačne ukazuje, že táto vláda aj premiér Fico absolútne rezignovali na čo i len zdanie, že im nejde o pomstu. Predsa vybrať si za šéfa SIS syna obžalovaného poslanca, ktorý pomstu vyhlásil na poľovníckej chate, je samo o sebe diskvalifikujúce," povedala Kolíková novinárom. "Takáto osoba nemôže byť na čele SIS, ktorá má v rukách všetky nástroje pre ochranu a bezpečnosť na SR. Nemôže tam byť pomstychtivý človek," dodala.

Poslankyňa upozornila aj na konflikt záujmov poslanca Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD), ktorý je otcom Pavla Gašpara. "Je tu samotný konflikt záujmov jeho otca, ktorý ho má kontrolovať ako člen výboru na kontrolu SIS. Neviem, ako bude otec kontrolovať svojho syna. Dalo by sa to vyriešiť odvolaním a zvolením nového člena, ale už to samo ukazuje, že niečo tu asi nie je v poriadku," povedala. Slovensko podľa nej začína byť izolované v spolupráci medzi tajnými službami. "A môžeme očakávať, že toto bude toho bodka," uzavrela.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 2. odsek.