NRSR: M. Saloň očakáva, že odvolávanie M. Šimkovičovej zaradia na ďalšiu schôdzu

Bratislava 12. februára (TASR) - Koaličný poslanec Marián Saloň (Smer-SD) očakáva, že návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) bude zaradený ako riadny bod na ďalšiu schôdzu. Ministerka má podľa neho dôveru celej koalície. Uviedol to v pondelok po tom, ako sa pre nedostatok poslancov v Národnej rade (NR) SR nerokovalo o návrhu na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej.

Ministerka je podľa neho pripravená čeliť debate v parlamente, ale je odcestovaná. Odmieta výhrady k vybranému termínu schôdze. "Povinnosť je zvolať do siedmich dní. Tam asi inú možnosť ani predseda národnej rady nemá," podotkol.

Poslanci NR SR nebudú v pondelok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) presunul rokovanie o návrhu na utorok (13. 2.) o 8.00 h.

Návrh na odvolanie Šimkovičovej podali opoziční poslanci z PS a SaS. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Problém vidia aj v zmene pri umeleckých fondoch, obávajú sa zničenia ich verejnoprávnej podstaty a nezávislosti.