NRSR odsúdila útok Hammasu na Izrael aj násilie na civilnom obyvateľstve

Bratislava 27. februára (TASR) - Národná rada (NR) SR odsúdila útok hnutia Hammas na Izrael a uznala právo Izraela na primeranú sebaobranu. Zároveň však parlament označil spôsob vojenskej reakcie Izraela za neprimeraný a neakceptovateľný, pričom poukázal na civilné obete. Vyplýva to z uznesenia, ktoré predložil predseda zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD) a ktoré parlament v utorok schválil.

Uznesenie hovorí, že parlament odsudzuje "bezprecedentný teroristický útok hnutia Hamas na Izrael". Zároveň vyzýva na okamžité zastavenie pokračujúceho ostreľovania Izraela a jeho obyvateľov, na prepustenie rukojemníkov a ich bezpečný návrat domov. Parlament tiež uznesením odsudzuje šíriacu sa vlnu antisemitizmu, vyjadruje ľútosť nad stratami na životoch a solidaritu a podporu Izraelu v jeho práve na primeranú sebaobranu.

Uznesenie tiež zdôrazňuje, že "rázna reakcia voči terorizmu nesmie viesť k zbytočným stratám na nevinných ľudských životoch a eventuálne k vojnovým, respektíve zločinom proti ľudskosti". Parlament zároveň odsúdil "nevyprovokované násilie izraelských osadníkov voči palestínskym obyvateľom Západného brehu" a vyzval izraelskú vládu, aby voči páchateľom násilia rázne zakročila.

V zmysle uznesenia poukazuje parlament na "katastrofálnu humanitárnu situáciu palestínskeho civilného obyvateľstva v pásme Gazy". Podotýka, že situáciu nebude možné uspokojivo vyriešiť, pokiaľ nebudú bojové operácie ukončené prímerím alebo inou primeranou formou.