NRSR: OĽANO sa na mimoriadnej schôdzi zúčastní, ale nebude ju podporovať

Bratislava 18. augusta (TASR) - Poslanci z hnutia OĽANO a priatelia sa zúčastnia na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR týkajúcej sa zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Neplánujú ju však podporovať. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré TASR poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

"Na mimoriadnu schôdzu poslanci za hnutie OĽANO a priatelia, samozrejme, prídu, ale na cirkuse hysterického Fica sa určite zúčastňovať nebudú," uviedlo hnutie v stanovisku.

Mimoriadna schôdza sa má konať v pondelok (21. 8.), inicioval ju opozičný Smer-SD. Presadiť chce uznesenie o prehĺbení ústavnej a bezpečnostnej krízy po zásahu NAKA, po ktorom polícia obvinila viacero osôb vrátane šéfov Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu. Smer-SD chce tiež docieliť odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Podporu schôdzi avizovali poslanci z Hlasu-SD, ĽSNS, Republiky aj zo Sme rodina. SaS za iniciatívou vidí snahu spolitizovať orgány činné v trestnom konaní. Nezaradení poslanci zo strany Demokrati plánujú predložiť iné uznesenie, ktorým by parlament odmietol konšpirácie a podporil vyšetrovateľov.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

K situácii v piatok zasadla bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a že chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor po tom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.