NRSR: P. Pellegrini: Premiér i prezidentka majú vysvetliť aktuálnu situáciu

Bratislava 21. augusta (TASR) - Na Slovensku zúri otvorená vojna v bezpečnostných zložkách, občania sú znepokojení, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Ľudovít Ódor situáciu adekvátne nevysvetlili. Tvrdí to líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Vyzval prezidentku i premiéra, aby prišli pred parlament a požiadali poslancov o vystúpenie. Vyjadrenia po piatkovom (18. 8.) zasadnutí Bezpečnostnej rady SR podľa neho nestačia.

Ak sa premiér rozhodne odvolať šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), v rámci spravodlivého prístupu by mal podľa Pellegriniho odvolať aj policajného prezidenta Štefana Hamrana. "V opačnom prípade sa ako predseda vlády prikloní na jednu stranu a politiku priblíži ku konaniu orgánov činných v trestnom konaní," povedal na tlačovej konferencii po pokuse otvoriť mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Za Hamrana podľa neho nesie zodpovednosť premiér, keďže je poverený riadením ministerstva vnútra.

Pellegrini hovorí o napätej situácii. Pripomenul, že sú obvinení dvaja po sebe nastupujúci riaditelia SIS, ako aj šéf NBÚ. "Jedna policajná zložka pod vedením šéfa PZ zaútočila na ostatné bezpečnostné zložky štátu," dodal.

Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní bezpečnostnej rady vyhlásila, že sa žiaden policajný prevrat v štáte nekoná. Chod inštitúcií, ktorých príslušníci boli obvinení po zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), je podľa nej zabezpečený a sú funkčné. Podčiarkla tiež, že priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti voči polícii by sa vytvoril po tom, ak by prokuratúra a súdy konštatovali nedôvodnosť trestných stíhaní.

Premiér Ľudovít Ódor v piatok deklaroval, že po rozhodnutí prokurátorov a súdov bude konať voči aktérom kauzy Rozuzlenie, či už je to SIS alebo Policajný zbor. Vyzval politikov na zdržanlivosť a odmietol zastrašovanie orgánov činných v trestnom konaní.

Mimoriadnu schôdzu NR SR inicioval Smer-SD. Chce presadiť uznesenie o prehĺbení ústavnej a bezpečnostnej krízy po zásahu NAKA, po ktorom polícia obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu prezidentky a premiéra.