NRSR: Pellegrini avizuje zákonný postup pri zverejňovaní novely Trestného ... 2

Bratislava 20. februára (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) bude pri zverejňovaní novely Trestného zákona v Zbierke zákonov postupovať v zmysle zákona. V reakcii na výzvy opozície to pre TASR uviedla Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR podčiarklo, že činnosť pracovníkov redakcie Slov-Lex sa pri vydávaní právnych predpisov v Zbierke zákonov SR riadi predovšetkým zákonom o tvorbe právnych predpisov a o zbierke zákonov. "Každá žiadosť o vyhlásenie právneho predpisu doručená do redakcie Slov-Lex je riadne zaevidovaná. Bez ohľadu na typ právneho predpisu alebo iného právneho aktu, vždy sa vykonávajú rovnaké procesy: technické spracovanie a import dát, redaktorské a korektorské práce, autorské korektúry, príprava dát a metadát pred ich zverejnením, imprimatur, príprava tlačenej a elektronickej verzie právneho predpisu, pridelenie čísla a samotné vyhlásenie. Uvedené činnosti sú v konkrétnych štádiách zabezpečované aj v súčinnosti so zástupcami autorov právnych predpisov," priblížila pre TASR hovorkyňa rezortu Lucia Hurajtová.

Doplnila, že keď je predpis po všetkých činnostiach pripravený na vyhlásenie, o termíne vyhlásenia rozhoduje a vyhlásenie vykoná riaditeľ odboru redakcie Slov-Lex alebo vedúca oddelenia právnych predpisov. "Dĺžka redakčného spracovania závisí od rozsahu právneho predpisu, technickej a obsahovej náročnosti, ako aj od poskytnutej súčinnosti zástupcov žiadateľa - autora predpisov a iných právnych aktov," podčiarkla hovorkyňa.

Opozičné strany počas dňa apelovali na predsedu parlamentu aj na ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby nezdržiavali zverejnenie novely v Zbierke zákonov. Hovoria o snahe vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu (ÚS) SR rozhodnúť o podaniach v súvislosti s novelou predtým, ako nadobudne účinnosť.

Parlament prijal novelu ešte 8. februára. Ráta so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry, skrátením premlčacích lehôt aj s úpravou trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová už novelu napadla na ÚS. Je presvedčená, že kombinácia zmien v novele je rezignovaním štátu na ochranu bezpečnosti svojich občanov, ochranu ich základných práv a slobôd, ako aj na pozitívny záväzok štátu efektívne vymáhať spravodlivosť a znamená silný odklon od ochrany princípov právneho štátu. Na ÚS sa obrátili aj opoziční poslanci.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 2. a 3. odsek.