NRSR: PS podalo podnet na GP pre zmenu vedenia SIS

Bratislava 11. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR za PS podali v pondelok podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR v súvislosti so zmenou vedenia Slovenskej informačnej služby (SIS). Žiadajú, aby prokuratúra preskúmala zákonnosť doplnenia štatútu tajnej služby. Hnutie sa zároveň listom obrátilo na SIS. Vyzýva na odtajnenie mechanizmu, ktorým sa Pavol Gašpar dostal do vedenia služby.

"GP by mala v tejto veci konať, pretože podľa nás je utajenie a text doplnenia štatútu SIS v rozpore so zákonom. Je v záujme celej krajiny, aby prokuratúra postup aj obídenie prezidentky preskúmala, a prípadne aj konala. Vláde aj SIS by malo záležať na tom, či verejnosť tomuto procesu dôveruje," poznamenala poslankyňa z PS Zuzana Števulová.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci dodal, že na pondelkovom plánovanom rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sa chcú Gašpara pýtať napríklad na jeho bezpečnostnú previerku a na to, kedy vôbec do SIS vstúpil. Dubéciho zaujíma aj rozdelenie kompetencií medzi námestníkmi SIS a dôveryhodnosť tajnej služby.

SIS minulý týždeň informovala, že Gašpar sa stal námestníkom riaditeľa a vo funkcii získal kompetencie riaditeľa tajnej služby. Za šéfa SIS ho navrhla vláda ešte vo februári. Prezidentka SR Zuzana Čaputová informovala, že zvažuje prenechanie menovania nového riaditeľa na svojho nástupcu. Vláda následne schválila zmenu štatútu SIS a v stredu (6. 3.) Gašpara odvolala z pozície štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR.

UPOZORNENIE: TASR požiadala o reakciu GP SR.