NRSR: PS považuje presun voľby kandidátov na sudcu ÚS za neúctu voči inštitúcii

Bratislava 2. mája (TASR) - Opozičné hnutie PS vníma presunutie voľby kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalšiu schôdzu parlamentu ako neúctu voči inštitúcii. Neúctivé to je podľa neho aj voči ľuďom, ktorí sa na ÚS obracajú s individuálnymi podnetmi. Skonštatovala to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Lucia Plaváková (PS).

"Vládna koalícia na jednej strane dlhodobo tvrdí, že Ústavný súd SR je zavalený prácou, no napriek tomu od septembra nedokážu obsadiť jedno uvoľnené miesto. To len dokazuje, že ani riadny chod ústavných inštitúcií, žiaľ, nie je prioritou tejto vlády," poznamenala.

Vládna koalícia si podľa poslankyne posunom zabezpečila, že nového sudcu si bude spomedzi kandidátov vyberať až zvolený prezident Peter Pellegrini, nie Zuzana Čaputová.

Poslanci NR SR vo štvrtok rozhodli o presune voľby kandidátov na sudcu ÚS na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá sa má podľa harmonogramu začať 11. júna. Parlament má zvoliť dvoch kandidátov na ústavného sudcu. Z nich si jedného vyberie prezident SR a vymenuje ho do funkcie. Miesto ústavného sudcu sa vlani uvoľnilo po odchode sudkyne Jany Laššákovej.