NRSR: Rekonštrukcia stála vyše 2 miliónov eur, poslanci odskúšali novú techniku

Bratislava 24. októbra (TASR) - Zvolení poslanci Národnej rady (NR) SR absolvovali v utorok v novej budove parlamentu na Námestí Alexandra Dubčeka v Bratislave skúšku tzv. digitálneho kongresového systému NR SR. Jeho súčasťou sú aj nové hlasovacie zariadenia. Rekonštrukcia v novej budove parlamentu stála vyše dvoch miliónov eur. Poslancov čaká v stredu (25. 10.) ustanovujúca schôdza.

Nový parlamentný informačný systém začali budovať v minulom roku. V utorok a stredu budú vyskúšané tri moduly - hlasovacie zariadenia, zvuková a obrazová réžia a systém sledovania legislatívnych procesov. "Tieto tri moduly musia navzájom vynikajúco fungovať na to, aby bola celá schôdza zrealizovaná v podmienkach, v akých má," priblížil vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Rekonštrukčné práce vyšli na viac ako dva milióny eur. "Hlasovacie zariadenia stáli 972.000 eur, stavebné práce stáli 476.000 eur a zvuková, obrazová réžia približne 670.000 eur," uviedol Guspan s tým, že jeden systém sledovania legislatívnych procesov sa ešte bude dodávať. "Poslanci jednu časť systému ešte teraz využívať nebudú, až v nasledujúcich mesiacoch budú systémy komplexné," doplnil.

Za posledné štyri týždne sa hlasovacie zariadenia podľa Guspana testovali niekoľkokrát, aby sa odstránili technické problémy. Dodal tiež, že v rokovacej sále parlamentu vymenili približne 20 kilometrov káblov, ktoré slúžia na to, aby bolo pospájané hlasovacie zariadenie s réžiou a serverovým vybavením parlamentu. "Robili sa aj ďalšie stavebné úpravy, ktoré boli nutné na to, aby tento systém mohol v starých priestoroch fungovať," skonštatoval.

Na stredajšej ustanovujúcej schôdzi novozvolení poslanci skladajú sľub, čím sa ujmú mandátu. Zvoliť majú aj nového predsedu a podpredsedov parlamentu, utvoria si kluby a parlamentné výbory.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka foto a zvukový záznam.