NRSR: Smer podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, žiada odvolanie...(3)

Bratislava 17. augusta (TASR) - Opozičný Smer-SD podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR v súvislosti s kauzou Rozuzlenie a zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Strana chce docieliť odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na sociálnej sieti.

"Podali sme návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR na ktorej, okrem iného, žiadame odvolanie prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby poslancom NR SR vysvetlila, aké opatrenie prijala na zabezpečenie riadneho chodu ústavných orgánov," priblížil Fico. V súvislosti s aktuálnou situáciou hovorí naďalej o policajnom prevrate a snahe o likvidáciu politickej opozície.

Poslanci z ĽSNS mimoriadnu schôdzu podporia. Pre TASR to potvrdil poslanec zo strany Martin Beluský. Nezaradení poslanci z mimoparlamentného hnutia Republika chcú, aby na schôdzi parlamentu predstavitelia silových zložiek situáciu vysvetlili. "To, čo sa na Slovensku rozpútalo pár týždňov pred voľbami, je šialené. Časť polície a médií rozpútali besnú snahu zničiť silnejúcu opozíciu za každú cenu," tvrdí hnutie.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze. "Nebudeme sa podieľať na šírení Ficových paranoidných konšpirácií," uviedlo hnutie. Predseda PS Michal Šimečka považuje situáciu za vážnu. "Sú obvinení súčasný aj minulý riaditeľ tajnej služby, ako aj šéf Národného bezpečnostného úradu. Je to dôležitý posun vo vyšetrovaní, ktoré prebieha dlhodobo. Ak toto označuje Robert Fico za útok na opozíciu, odzrkadľuje to jeho mentálny svet," skonštatoval.

Schôdzu nepodporí ani strana Za ľudí, označila ju za politické divadlo. Fico podľa šéfky strany Veroniky Remišovej zneužíva prácu orgánov činných v trestnom konaní na svoje politické ciele. "Snaží sa ľudí oklamať, no on nie je žiadnym mučeníkom, ktorého niekto prenasleduje, ale šéfom partie ľudí, ktorí sú právoplatne odsúdení za najhoršie zločiny a roky drancovali a okrádali Slovensko," uviedla.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok obvinila viacero osôb. Medzi nimi podnikateľa Petra K., bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P., príslušníka SIS Michala A., bývalého príslušníka NAKA Jána K. a bývalého príslušníka SIS Martina C. Obvinenie sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov či navodzovať dojem o manipulácii výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví. Prezidentka vyzvala premiéra, aby zvolal v tejto súvislosti bezpečnostnú radu.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o predposledný odsek.