NRSR: Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov na sudcu ÚS v utorok a stredu

Bratislava 4. apríla (TASR) - Kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR bude parlamentný ústavnoprávny výbor vypočúvať v utorok 9. apríla a v stredu 10. apríla v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR.

O post ústavného sudcu zabojuje päť kandidátov. Sú nimi Michaela Králová, ktorú navrhol poslanec NR SR Roman Michelko (SNS). Ďalej Anton Dulak, ktorého navrhla dekanka Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Kandidátku Líviu Trellovú navrhol dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Ďalšou kandidátkou je Martina Jánošíková, ktorú navrhol dekan Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Verejný ochranca práv navrhol za kandidátku Zuzanu Pitoňákovú.

Verejné vypočutie kandidátov pred členmi ústavnoprávneho výboru sa bude dať sledovať naživo na webe NR SR. Parlament by mal následne zvoliť dvoch kandidátov na funkciu sudcu ÚS, ktorá sa vlani uprázdnila po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Z týchto dvoch kandidátov potom podľa Ústavy SR vyberie konkrétneho sudcu prezident SR.